Android
Hasanović dobio pečat, novac za prijevremene izbore za predsjednika RS biće na računu CIK-a

Zamjenik ministra finansija Bosne i Hercegovine Muhamed Hasanović danas je dobio pečat iz kabineta ministra Srđana Amidžića čime je završena drama, koja je trajala od ponedjeljka, s odugovlačenjem transfera novca Centralnoj izbornoj komisiji za održavanje prijevremenih izbora u Republici Srpskoj, piše Klix.
CIK-u će biti prebačeno 6,4 miliona KM
Hasanović je danas stavio pečat na Instrukciju o osiguranju dodatnih sredstava Centralnoj izbornoj komisiji za provođenje prijevremenih izbora za predsjednika RS-a u 2025. godini, u iznosu od 6,4 miliona KM.
Ova odluka je trebala biti potpisana još u petak, odnosno u ponedjeljak ju je trebao potpisati Hasanović. Ministar Amidžić, koji nije htio staviti svoj potpis i pečat, nekoliko dana nije dolazio na posao, a pečat je bio zaključan u njegovom kabinetu.
Osim što je odbio da izvrši transfer, Amidžić je nekoliko dana pokušavao usporiti Hasanovića da izvrši zakonsku dužnost time što je pečat zaključao u svom kabinetu i nije dolazio na posao.
Vremenom se otvorilo pitanje da li će CIK uspjeti pripremiti prijevremene izbore na vrijeme s obzirom na SNSD-ovo odugovlačenje s prebacivanjem potrebnog novca, no prema izvorima Klixa, ovo bi trebalo biti dovoljno vremena za sve pripremne radnje.
CIK bi u najskorijem periodu trebalo da održi novu sjednicu na kojoj će odrediti dalje rokove za održavanje izbora te pripremiti javne nabavke za izradu izbornog materijala.
Prijevremeni izbori za predsjednika RS-a su raspisani za 23. novembar, a nakon što je prethodni predsjednik Milorad Dodik izgubio mandat zbog pravosnažne presude Suda BiH.
Hasanović dobio pečat na dan kad je otkriveno da je Dodik prenio ovlasti na Pranjića
Isti dan kada je Amidžić (SNSD) predao pečat Hasanoviću, otkriveno je da je potpredsjednik Republike Srpske Davor Pranjić potpisao je Ukaz kojim se proglašavaju izmjene i dopune Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima, koji je objavljen u Službenom glasniku Republike Srpske od 15. septembra
Pranjić je potpisao Ukaz nakon što je dobio ovlasti koje su ranije pripadale predsjedniku RS. Podsjećamo, Milorad Dodik je ostao bez manada predsjednika RS odlukom CIK-a BiH i iako je tvrdio da ne priznaje tu odluku na kraju je još jednom, po ko zna koji put u političkoj karijeri, promijenio stav.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE














