Heroj ušao u 120. minuti, zaplesao pred rivalom i odveo reprezentaciju na Svjetsko prvenstvo

Nogometna reprezentacija Australije postala je pretposljednji putnik na Svjetsko prvenstvo u Kataru nakon pobjede na penale protiv Perua. Utakmica je završena bez golova, a jedanaesterci rezultatom 5:4.

Peruanci su važili za prilično velikog favorita u finalu baraža za odlazak na Svjetsko prvenstvo. Utakmica se igrala na neutralnom terenu u Kataru.

Tokom cijelog susreta Australija je bila bolji tim i na kraju zasluženo izborila Mundijal. Međutim, bilo je dramatično više od 120 minuta.

Regularni dio utakmice, ali i produžeci nisu ponudili nogomet za udžbenike, no na kraju je bilo drame. Pobjednik je odlučen boljim izvođenjem jedanaesteraca.

Selektor Australije Graham Arnold postao je junak nakon što je u 120. minuti uveo golmana Andrewa Redmaynea i koji je na kraju postao heroj.

Australci su promašili prvi penal preko Martina Boylea, ali je u trećoj seriji Luis Advincula uradio isto i ekipe su bile na početku.

Heroj Australije golman Redmayne “zaplesao” je u šestoj seriji ispred Alexa Valere, tako ga omeo i odbranio mu penal. Australija je tako izborila još jedan nastup na Mundijalu i preostaje nam da saznamo još samo jednog putnika u Katar nakon što svoj današnji meč završe Kostarika i Novi Zeland.

Na Svjetskom prvenstvu su: Katar, Ekvador, Senegal, Nizozemska, Engleska, Iran, SAD, Vels, Argentina, Saudijska Arabija, Meksiko, Poljska, Francuska, Australija, Danska, Tunis, Španija, Njemačka, Japan, Belgija, Kanada, Maroko, Hrvatska, Brazil, Srbija, Švicarska, Kamerun, Portugal, Gana, Urugvaj i Južna Koreja.