Herojski otpor Vahinog Alžira: ‘Elf’ slavio nakon produžetaka

Fudbalska reprezentacija Alžira koju sa klupe predvodi bh. stručnjak Vahid Halilhodžić kao da se nije zadovoljila historijskim plasmanom među 16 najboljih ekipa na svijetu, već kao da su se u susretu sa selekcijom Njemačke željeli osvetiti Pancerima za nepravdu od prije 32 godine na Mundijalu u Španiji. Tada je Alžir uprkos dvije pobjede u grupnoj fazi, eliminisan je je Njemačka savladala Austriju sa 1:0, pa su tako ovdje dvije reprezentacije prošle u dalji tok takmičenja, a Alžirce poslale kući.

Da se neće braniti i igrati bunker protiv favorizovanih Nijemaca Pustinjske lisice su pokazale već na otvaranju utakmice, kada jednu dubinsku loptu iskoristio Slimani, ali je njemu napuštanemk valstitiog gola na vrijeme, onako bekovski, uklizao Manuel Neuer. Samo par minuta kasnije isti fudbaler bio je u šans, ali je Mertesacker dobro reaovao i oduzeo mu loptu.

Nova dobra akcija Alžiraca uslijedila je u 14. minuti kada je Feghouli sjajnom solo-akcijom slomio Howedesa i Boatenga, ali je imao puno boljih rješenja od lošeg završnog udarca. U 17. minuti zatresla se mreža Neuerovog gola, ali sjajan pogodak Slimanijaudarcem glavom u padu je poništen zbog ofajd pozicije, koja je postojala.

Poslije dvije ozbiljne prilike golu Alžiraca je zaprijetio Schweinsteiger odličnim dalekometnim udarcem, ali je Mbolhi iz dva pokušaja ukrotio njegov udarac.

Par trenutaka kasnije odgovorili su izabranici vahida Halilhodžića, a nakon što su Slimani i Feghouli izigrali odbranu Elfa neuer je ponovo morao intervenisati napuštanjem svog gola.

U samoj završnici prvog poluvremena niza su se prilike na obje strane. U 39. minuti Alžir je imao novu priliku, ali udarac Mostefa blokira Boateng, nakon čega lopta tik pored desne stative Neuerovog gola odlazi u korner. Najbolju priliku za Njemačku je u 41. minuti propustio realizovati Mario Gotze. Nakon odličnog udarca Mbolhi je odbranio dobar udarac Kroosa, ali odbijanac sa svega par metara u mrežu nije uspio pospremiti Super Mario, tačnije čuvar mreže alžirskog gola odlično je reagovao.

U ritmu u kojem je završeno prvo, nastavljeno je i drugo poluvrijeme susreta između Njemačke i Alžira, a nakon nekoliko prilika na obje strane odličan udarac Lahma sa preko 20 metara odličnom paradom je odbranio Mbolhi.

Nešto mirniji period igre uslijedio je do 72. minute, a onda je ponovo u maniru stoper morao da reaguje njemački golman, te glavom loptu izbacuje u aut ispred Slimanija. Tri minute kasnije Slimani je ponovo, ovoga puta dalekometnim udarcem zaprijedio golmanu Bayerna, ali je udarac išao i suviše po sredini gola kako bi iznenadio jendog od najboljih golmana današnjice.

Reprezentacija Njemačke šesti je učesnik osmine finala Svjetskog prvenstva nakon što je poslije produžetaka za 2:1 savladala selekciju Alžira.

Dvanaest minuta prije kraja utakmice, Muller je odlično probio desnu stranu, centraisao, ali udarac Schweinsteigera glavnom otišao je pored gola. Dvije mnute kasnije najbolji strijelac Njemačke Thomas Muller je odlično šutirao glavom ali je Mbolhi novom fantastičnom reakcijom spasio svoj gol. Napadač Baynera već u narednoj minuti nastavio je trošiti sreću Nijemaca. Bez problema se riješio svog suvarač, ali sa svega 5-6 metara loptu je poslao pored gola Alžira.

U 89. minuti utakmice novim šestim ili sedmim istrčavanjem Neuer je loptu klizećim startom izbacio ispred Slimanija, a samo nekoliko sekundi kasnije Schweinsteiger sa peterca glavom ne uspjeva savladati Mbolhija, iako je bio usamljen.

Posljednju priliku za Njemačku u sudijskoj nadokandi imao je kapiten Lahm, ali je odbrana Alžira izblokirala njegov udarac, pa je bilo jasno da će o putniku o četvrtfinale odlučivati produžeci.

Oni nisu kako treba ni počeli, a sveć je u svom prvom ozbiljnijem napatu u 2. minuti prvog produžetka Njemačka stigla do vodstva. Muller je centrirao, a efikasno petom je pogodio Andre Schurrle koji je u igru ušao na početku drugog poluvremena. U 12. minuti, nakon kornera, Moustefa je sa 10 metara, nakon što je lopta stigla do njega sasvim izenanđujuće, šutirao pored Neuerovog gola. Bila je ovo najbolja prilika za Alžirce u prvom produžetku.

Tri minute prije kraja Kramer je imao odličnu šansu za Njemačku, ali je Mbolhi uspio utakmicu ostavi u neizvjesnosti do posljednjih trenutaka.

Nakon što su potpuno ostali bez snage, Alžirci se nisu vratili nazad u odbranu, a to su nakon dosta nonšalancije iskoristili Schurrle i Ozil, a ovaj drugi svojim prvim golom ovjerava plasman Njemačke u četvrtfinale.

Ipak, za hrabru igru Alžirci su nagrađeni golom koji je u prvoj minuti sudijske nadokande postigao Djabou za konačnih 2:1.