Higijenski servis još nije počeo sa radomu: Građani prijavili 58 pasa lutalica

Higijenski servis još nije počeo sa radomu: Građani prijavili 58 pasa lutalica

Građani koji imaju probleme sa agresivnim napuštenim psima napokon se imaju kome obratiti. Naime, još nisu završeni neki detalji koji su veoma važni za rad kafilerije i veterinarskih inspektora, a tiču se novca, te će se u toku ove sedmice riješiti svi detalji.

Finansijski dio

– Kompletni materijali su gotovi i usaglašeni i ja očekujem u srijedu ili četvrtak da se na Vladi verifikuje i taj finansijski dio. Završit ćemo i memorandum koji bi također trebali potpisati sa Dogs trustom vezano za pružanje pomoći, edukacije i učešća u opremanju jedinice, tako da bi potpuna operativnost  sa verifikacijom kod nadležnog općinskog organa i samog higijenskog servisa trebalo da se završi do kraja ove sedmice, rekao nam je Zlatko Petrović, ministar prostornog uređenja i zaštite okoliša KS-a u ostavci naglašavajući kako je u proteklih osam dana urađeno jako puno posla. Kantonalna uprava za inspekcijske poslove KS -a aktivirala je dodatne telefonske linije za hitne prijave napada napuštenih pasa, kao i prisustva opasnih pasa. Humano hvatanje ovih pasa ne znači automatski njihovu eutanaziju, već će se provesti procedura u okviru koje će se apsolutno poštivati zakon.

– Nakon što su u petak objavljeni zvanični telefonski brojevi za prijave napada napuštenih pasa, odmah su počele pristizati telefonski pozivi naših građana. S obzirom da se broj prijava iz sata u sat mijenja, napravili smo presjek jučer u 13 sati do kada su dežurni telefoni registrovali 54 prijave, a primili smo i četiri prijave putem e-maila Uprave.

Sanitarna deponija

Od ukupnog broja primljenih prijava 16 se odnosi na napade pasa, dok se preostale 42 prijave odnose na dojavu o čoporima pasa lutalica na području Čengić Vile, Otoke, Breke, Ciglana, Vratnika, Vogošće, Ilidže, Ilijaša, ali i drugim dijelovima grada. Kako  je  dogovoreno  za  Službom Rada  formirana  su  dva  tima,  koji  će  biti  u  stalnom kontaktu sa dežurnim veterinarskim inspektorima. Naglašavam da će se ova procedura provoditi uz apsolutno poštivanje Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja. Inspektori će izlaziti na teren na osnovu zaprimljenih prijava, s tim da će se prioritet davati prijavama koje se odnos na napade, odnosno ugrize pasa. Poslije utvrđivanja činjeničnog stanja na terenu inspektor može dati nalog za hvatanje psa, koji će najprije biti podvrgnut  veterinarskoj obradi, prilikom koje će se utvrditi da li se opasni pas  može  resocijalizirati ili je za eutanaziju, objasnila nam je Vildana Bosno, stručna saradnica za informisanje Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS-a i dodala da će se eutaniziranje obavljati u veterinarskim ambulantama Slatina i Stup, nakon čega će biti izvršeno neškodljivo uklanjanje leševa  na prostoru sanitarne deponije u Smiljevićima. Iz Kantonalne upraveupućuju izvinjenje građanima, jer uslijed oštećenja kartice sa telefonskim brojem  061 1455-508, broj nije bio u funkciji.

– Očekujemo da će u toku dana ovaj problem biti otklonjen. Dežurni broj za prijave građana od osam do 16 sati je 770-156, a do 22 sati prijave se mogu upućivati i na  broj  061/160-926, naglasila je Bosno.

Oslobođenje

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE