Hoće li biti riješena kriza u Vladi FBiH: Može li jedan ministar upravljati svim preduzećima?

Hoće li biti riješena kriza u Vladi FBiH: Može li jedan ministar upravljati svim preduzećima?

Aktuelna kriza u Vladi Federacije Bosne i Hercegovine prouzrokovana različitim tumačenjima Uredbe kojom se regulira izbor članova nadzornih odbora u javnim preduzećima nakon početne faze u kojoj su pale i jake riječi, polako se vraća na teren prava.

Dok u Demokatskoj fronti žele zadržati princip uveden u vrijeme Vlade SDP-a, po kojem ministri odlučuju o imenovanjima u nadzorne i upravne odbore, njihovi koalicioni partneri SDA i HDZ insistiraju na tome da odluke donosi Vlada.

DF-ov ministar Reuf Bajrović danas je ponovio da je mišljenja kako je važeća Uredba, prema kojoj su resorni ministri nadležni za imenovanja članova nadzornih odbora u javnim preduzećima, “donijela jednu vrstu reda”.

S druge strane, federalni ministar MUP-a Aljoša Čampara pojašnjava da je nužno poštivanje Ustava i Zakona.

-Potrebno je da se međusobno poštujemo u samoj Vladi, ali i da pravilno čitamo i tumačimo propise. S tim u vezi, potrebno je naglasiti nekoliko stvari koje se tiču Uredbe o vršenju javnih ovlaštenja u društvima s većinskim državnim kapitalom. Član 3. Zakona u Vladi FBiH kaže da Vlada zastupa Federaciju BiH kao pravnu osobu i da Vlada upravlja imovinu u vlasništvu FBiH. Također, u članu 1. o Izmjenama i dopunama Zakona o ministarskim, vladinim i drugim imenovanjima tačno je precizirano da je Vlada FBiH odgovorni javni službenik u smislu ovog zakona. U članu 7. istog zakona se navodi da odgovorni javni službenik, odnosno Vlada FBiH, imenuje komisiju za izbor koja se sastoji od pet članova. S obzirom na to da je Uredba na snazi od 2011. godine, a da se Zakon mijenjao 2013. godine, logičnim se nameće da se Uredba mora usklađivati sa Zakonom, pojašnjava ministar Čampara.

Uz sve ovo, u članu 31. Zakona o privatizaciji preduzeća u FBiH u prvom stavu se navodi da neprivatiziranim kapitalom i imovinom preduzeća upravlja i raspolaže Vlada FBiH.

– Najkraće rečeno, Vlada treba da vlada. Apsurdno bi bilo da jedan ministar, naprimjer ministar prometa i komunikacija koji je slučajno iz HDZ-a, sam odlučuje o firmama poput BH Telecoma, Eroneta, BH Pošte, JP Autoceste FBiH, JP Ceste FBiH, a da ostali članovi Vlade, iako snose zajedničku odgovornost, nemaju nikakvog načina da odlučuju o tim pitanjima, ističe Čampara.

Slično bi bilo i u drugim resorima:

– Ako bi ministri sami odlučivali o imenovanjima, onda bi naprimjer ministrica finansija sama odlučivala oko svih poslova koji su vezani za Razvojnu banku, Union banku, Odraz, Lutriju BiH… To nikako nije dobar princip, zaključuje Čampara.

On dodaje kako je ubijeđen da će koalicioni parneri pronaći zajedničku riječ i da će Vlada FBiH nastaviti nesmetano funkcionirati.

(Faktor.ba)

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE