Hoće li zakon o sprečavanju pranja novca biti usvojen na vrijeme: Građani će trpjeti zbog neozbiljnosti vlasti

Hoće li zakon o sprečavanju pranja novca biti usvojen na vrijeme: Građani će trpjeti zbog neozbiljnosti vlasti

Jedno od najčešćih pitanja koje ovih dana čujemo jeste zašto nije usvojen zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, koji je usklađen s direktivama i uredbama EU u ovoj oblasti. 

Odavno je usvojen u Vijeću ministara, ali nije i u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, već je proslijeđen Kolegiju Doma na usaglašavanje.

Nije mnogo učinjeno

To je jedan od tri ključna zakona za našu državu kada je u pitanju otvaranje pregovora za članstvo u EU. Početkom sedmice u BiH stigli su predstavnici Komiteta eksperata za procjenu mjera protiv pranja novca i finansiranja terorizma (MONEYVAL Komitet) koji će do 28. februara vršiti evaluaciju učinjenog na tom polju. 

A učinjeno nije mnogo. Drugim riječima, zakon mora stupiti na snagu do 28. februara, inače bi se BiH mogla opet naći na neslavnoj sivoj listi Radne grupe za finansijsku akciju (FATF).

Neshvatljivo je

– Opet se dovodimo u situaciju da se u posljednji tren u proceduri nalaze ovako suštinski zakoni, koji će, ako se ne usvoje, pokazati da BiH ništa nije napravila i da se možemo dovesti u situaciju da opet budemo stavljeni na sive liste, da država i svi njeni građani trpe posljedice zbog toga. 

Neshvatljivo je da se čekao februar, kada je i posjeta predstavnika MONEYVAL-a, da se tek zakon praktično upućuje u proceduru i da ne može ni biti usvojen formalno ako ide u redovnu proceduru – rekla je Ivana Korajlić, izvršna direktorica “Transparency Internationala” BiH za “Avaz” i dodala da to pokazuje neozbiljnost vlasti, uz pitanje hoće li uopće biti usvojen na vrijeme.

avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE