Hokej na ledu: Juniori Bosne i Hercegovine osigurali zlato

Hokejaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobjedom nad Luksemburgom osigurala je zlato na Svjetskom juniorskom prvenstvu (divizija III, grupa B) i prelazak u višu diviziju.

Juniori BiH su sinoć su u Skenderiji, uz veliku podršku navijača, slavili protiv Luksemburga sa 5:2. Prvi se u listu strijelaca upisao Nikko Gaković u 12. minuti uz asisteciju Tarika Mrkve i Belmina Sinanbegovića. Prvi period je upravo i završio rezultatom 0:1 i najavio napetu atmosferu u nastavku.

Već na početku drugog dijela, Luksemburg dolaz do izjednačenja golom Isaaca Weydersa, a asistirao je Martin Fleischmann. Dvije minute prije kraja trećine, Bosnu i Hercegovinu u novo vodstvo dovodi Ismael Silajdžić uz asistenciju Tarika Mrkve. Juniori BiH su uvećali prednost na 1:3 golom Vasilija Vučinića, a asistencije opet upisuju Mrkva i Sinanbegović.

Četvrti gol za Bosnu i Hercegovinu postiže Rijad Pleho, dok asistenciju upisuje Gaković. Samo dvadeset sekundi poslije za Luksemburg pogađa Nicolas Elgas, a asistira mu Albert York. Do konačnih 2:5 našu reprezentaciju dovodi Rijad Vulović, a asistenciju upisuje Eren Burazerović. Karim Ahmetovski je imao ukupno 44 odbrane.

Za najkorisnije igrače utakmice proglašeni su Eldar Mušović i Charly Springer.

Četvrti i posljednji susret bh. reprezentacija igra večeras protiv Južne Afrike, a prvenstvo završava u utorak susretom JAR – Luksemburg.