Hoyt Yee u Maglaju: Pomoć sporo dolazi do građana

Hoyt Yee u Maglaju: Pomoć sporo dolazi do građana

Pomoćnik državnog sekretara SAD-a za Evropu i Aziju Hoyt Yee posjetio je jučer Maglaj, grad koji je u maju ove godine pretrpio najveće štete od poplava. On je sa otpravnikom poslova Ambasade SAD-a u BiH Nicholasom Hillom, Davidom Barthom, direktorom misije USAID-a za BiH, i načelnikom Maglaja Mehmedom Mustabašićem obišao tekstilnu firmu MM Promet u kojoj je u toku realizacija USAID-ovog programa Gold, čime je omogućeno otvaranje novih radnih mjesta. Riječ je o porodičnoj firmi koja je startovala prije dvadeset godina sa šest uposlenih, a danas u novim pogonima, zahvaljujući Gold programu, rade 242 radnika, uglavnom mlade žene. Tokom septembra biće uposleno novih 80 radnika, a do kraja iduće godine ukupan broj radnika u ovoj firmi biće 456.

Brzo smo reagovali

Posjeta ovoj firmi iskorištena je za prezentaciju još nekoliko USAID-ovih programa za pomoć područjima pogođenim poplavama kao što su programi Farma, Firma i CRS-ov program, u kojima je USAID jedan od glavnih finansijera.

Pomoćnik državnog sekretara SAD-a za Evropu i Aziju Hoyt Yee naglasio je da je do danas vlada SAD-a osigurala 14,7 miliona dolara pomoći BiH za područja koja su pogođena poplavama i klizištima, što predstavlja zajednički napor da se pomogne bh. građanima kako bi se što prije vratili u normalan život, da rekonstruišu lokalnu infrastrukturu, ponovo pokrenu firme i poljoprivrednu proizvodnju kako bi mogli normalno živjeti.

„Razgovarao sam o ovoj temi u Sarajevu i sa vašim vlastima, sa predstavnicima civilnih struktura, sa novinarima. Uvjerio sam se da se čine napori da se ljudima pomogne. SAD znaju da se u ovakvim situacijama mora brzo reagovati, pa smo upravo kroz UNDP-ove programe pomoći tako i postupili. Znate i sami da je u julu u Bruxellesu bila donatorska konferencija i da je obezbijeđen solidan iznos sredstava za pomoć BiH, više stotina miliona dolara, ali su ovdje ti procesi usporeni, što otežava oporavak. Očekivanja građana bila su puno veća, pogotovo od reakcije bh. vlasti. Mi činimo sve da na najbolji način reagujemo. Vlasti su primile dio sredstava od međunarodne zajednice i one moraju osigurati način da ta sredstva dođu do onih kojima je najpotrebnije. To se mora učiniti na odgovoran, efikasan i transparentan način. Važno je da i građani ove zemlje svoje lidere drže odgovornim u odnosu na njihovu reakciju. Isto tako je važno da građani, tj. birači imaju svoj stav i da žele da se čuju njihove potrebe i da je to način na koji oni mogu izraziti svoje potrebe na sljedećim izborima”, kazao je Hoyt Yee.

Najbolji kandidati

On je dodao kako očekuje da građani, kada sagledaju liste kandidata, dobro razmisle ko je taj za koga treba da glasaju, da se odluče za one za koje su ubijeđeni da će najbolje ne samo reagovati na njihove potrebe nakon poplava nego za one za koje smatraju da će ih na najbolji način odvesti u prosperitetniju budućnost.

Među 1.500 poplavljenih stambenih objekata u Maglaju je i kuća 84-godišnje starice Hatipaše Bilić, kojoj su brojni volonteri pomagali u raščišćavanju nanosa, a USAID je podržao obnovu kuće u koju se konačno vratila. Ovu staricu jučer je posjetila delegacija SAD-a.

Polaganjem kamena temeljca i otkrivanjem ploče za obnovu distributivne vodovodne mreže, koja se radi sredstvima USAID-a u projektu Cesta, koji implementira CRS, a koji se treba završiti u roku od dva mjeseca, čime će 470 Maglajlija dobiti vodu, završena je radna posjeta visoke američke delegacije ovom gradu.

oslobođenje

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE