Hronologija događaja: Dječak Rajan spašen nakon 120 sati u bunaru, preminuo do bolnice

Hronologija događaja: Dječak Rajan spašen nakon 120 sati u bunaru, preminuo do bolnice

Rajan (Rayan), petogodišnjak iz Maroka, u utorak je pao u bunar dubok 32 metra u blizini grada Chefchaouena na sjeveru zemlje. 

Nakon 120 sati, koliko je dječak Rajan proveo u bunaru u koji je upao 1. febraura, hitno je prebačen u bolnicu helikopterom čim je izvučen na površinu. Međutim, na putu do bolnice nije preživio

Prvi dan

Rajan upada u uski bunar čiji je vlasnik njegov otac dok se igrao napolju. Dječak se zaglavio 32 metra niže.

Pronašli su ga nakon što su roditelji čuli njegov glas i vidjeli ga u bunaru kako koristi baterijsku lampu. Prvi pokušaji da ga se spasi pomoću užeta propadaju, a tada se poziva hitna pomoć.

Prvobitni pokušaji da ga se spasi ulaskom u bunar propadaju jer se on sve više sužava kako se ide više u dubinu.

Drugi dan

Kako pokušaji da se spuste u bunar propadaju, vlasti koriste buldožere da kopaju oko bunara. Spasioci počinju kopati rupu paralelno sa bunarom, s namjerom da kopaju horizontalno kada stignu do dubine na kojoj se Rajan zaglavio.

Teren i tlo u tom području se pokazalo teškim za rad spasiocima, jer se operacije kopanja moraju nastaviti polako i pažljivo, iz straha da bi urušavanje stijene ili zemlje moglo naštetiti spasiocima ili čak samom dječaku.

Formira se komitet koji nadgleda rad; sastoji se od vrhunskog osoblja civilne zaštite, lokalnih vlasti, medicinskih stručnjaka i topografa.

-Nisam oka sklopio – rekao je Rajanov otac lokalnim medijima, dok je novinarima ponovo potvrdio da je njegov sin još uvijek živ.

Incident počinje da postaje viralan na društvenim mrežama, sa slikama i video zapisima spašavanja koji su u trendu na internetu i arapskim hashtagom #SaveRayan koji dominira na Twitteru.

Vlasti su dječaku spustile zalihe kiseonika, kao i hranu i vodu. Izvještaji se sukobljavaju oko toga da li je dječak zaista pojeo hranu, a zvanični državni mediji demantovali su te izvještaje.

Treći dan

Spasilačke akcije se nastavljaju, a radovi na iskopavanju nastavljaju da se približavaju dječaku. Posada provodi dan kopajući okomito pomoću buldožera kako bi dosegla potrebnu dubinu od 32 metra.

Vlada Maroka se bavi situacijom, a glasnogovornik Mustapha Baytas uvjerava javnost da vlada iscrpljuje sve resurse kako bi sigurno spasila dječaka.

Iako detaljno opisuje neke od poteškoća s kojima se suočava ekipa za iskopavanje, Baytas također poziva ljude da vjeruju u sposobnost zemlje da spasi Rajana.

Medicinsko osoblje, hitna pomoć i helikopter su raspoređeni na mjesto događaja kako bi ostali u pripravnosti kako bi Rajanu pružili svu neophodnu medicinsku pomoć. Lokalnoj bolnici je također rečeno da bude spremna da primi dječaka čim bude spašen.

Do večeri, spasioci dosežu dubinu od 22 metra, a iskopavanje će se nastaviti tokom cijele noći.

Operacije kopanja povremeno se moraju obustavljati tokom noći, jer urušavanja terena predstavljaju potencijalnu prijetnju sigurnosti posade i Rajana.

Rajanova nesreća i dalje privlači pažnju i simpatije na internetu, a stanovništvo iz susjednog Alžira i drugih sjevernoafričkih zemalja također izražava empatiju prema dječaku i njegovoj porodici.

Četvrti dan

Spasilačke ekipe konačno dostižu potrebnu dubinu od 32 metra i počinju horizontalno kopati kako bi došli do dječaka.

Istovremeno, velike betonske cijevi se postavljaju na mjesto događaja koje će se koristiti u spašavanju. Spasioci ih namjeravaju ubaciti u teren prije ručnog kopanja kako bi zaštitili osoblje i Rajana od urušavanja kamenja i prljavštine.

Incident počinje da privlači više pažnje na međunarodnom nivou. Stotine hiljada širom arapskog svijeta slušaju prijenose uživo kako bi pratili akciju spašavanja uživo. Novinski kanali poput Al Jazeere i BBC-a počinju izvještavati o incidentu, a kanali uživo na televiziji posvećuju svoje vrijeme direktnom prijenosu spašavanja.

Saudijski biznismen Houssain Mohammed Hijaz nudi Rajanovim roditeljima besplatnu umru, nudeći porodici besplatne avionske karte i hotelske sobe do muslimanskog svetog grada Meke.

Do večeri se buldožeri povlače iz upotrebe u korist ručnog kopanja pijukom i sličnim alatima, iz straha da ne povrijede dijete ili da prouzrokuju urušavanje bunara.

Nacionalni savjet za novinarstvo objavio je saopćenje u kojem osuđuje ono što nazivaju “sramnim” postupcima, poput objavljivanja nezamućenih slika dječaka i objavljivanja slika maloljetnika u teškim psihičkim situacijama.

Spasilačke operacije su privremeno obustavljene jer su veće betonske cijevi raspoređene na mjesto. Urušavanje stijena i zemlje također sprječava da se kopanje nastavi dalje.

Švedska kompanija Stockholm Precision Tools, koja je prije nekoliko godina pomogla u sličnom spašavanju u Španiji, izražava spremnost da pruži svu neophodnu podršku Maroku kako bi se olakšalo spašavanje.

Iz kompanije kažu da su u pregovorima sa Kraljevskom vatrogasnom brigadom Malage kako bi pomogli u spašavanju.

Osoblje i vlasti mole posmatrače koji posmatraju incident da ostave posadi civilne zaštite dovoljno prostora za adekvatno izvođenje operacije, a stručnjaci kažu da velike gužve mogu predstavljati dodatnu opasnost za sve na licu mjesta.

Peti dan

Spasilačke akcije koje su nastavljene tokom cijele noć i njihove ekipe su se približile djetetu, a vlasti kažu da su samo nekoliko metara udaljeni od Rajana.

Operacija je osjetljiva, a njene posljednje faze su najopasnije zbog opasnosti od urušavanja terena.

Vlasti su objavile novosti u kojima se navodi da ih od Rajana dijeli samo nekoliko sati. Komisija koja nadgleda operaciju također daje najnovije informacije o zdravstvenoj situaciji dječaka, potvrđujući da je živ i da se još uvijek snabdijeva kisikom.

Spasioci tvrde da polažu velike nade u sigurno spašavanje dječaka, a milioni i dalje bez daha prate operaciju.

Nekoliko političkih stranaka i ličnosti u Maroku izražava nadu u eventualno spašavanje dječaka i hvali napore lokalnih vlasti i osoblja civilne zaštite.

Liječnički tim na čelu s doktorom specijalistom za reanimaciju i medicinskim sestrama ušao je u tunel u kojem se nalazi Rajan, nakon što je spasilačka ekipa uspjela doći do njega.

Nakon 120 sati, koliko je dječak Rajan proveo u bunaru u koji je upao 1. febraura, hitno je prebačen u bolnicu helikopterom čim je izvučen na površinu. Međutim, na putu do bolnice nije preživio.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE