Hrustemović: Cilj je titula prvaka svijeta

Najtrofejniji bosanskohercegovački sportski kolektiv, reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci, osvajanjem osme uzastopne titule evropskog prvaka u poljskom Elblagu povećala je riznicu medalja s najvećih međunarodnih takmičenja. Od 1997. godine osvojili su 17 medalja.

Na evropskim prvenstvima uz osam zlata dodali su i bronzano odličje, na svjetskim prvenstvima izborili su dva zlata, srebro i bronzu, a na paraolimpijskim igrama po dva zlata i srebra, te zlato na Kontinentalnom kupu.

Ipak, ni na jednom takmičenju bh. odbojkaši do titule nisu došli na tako ubjedljiv način kako je to bilo prošle sedmice u Elblagu.

Izabranici selektora Mirze Hrustemovića svih pet protivnika savladali su maksimalnim rezultatima i prvi put okončali nastup bez izgubljenog seta.

U takmičanju po grupama bh. odbojkaši pobijedili su Hrvatsku i Srbiju, u četvrtfinalu Holandiju, polufinalu Ukrajinu te u finalu Rusiju.

Na današnjoj pres-konferenciji selektor Hrustemović je kazao da mu je teško opisati emocije nakon osvajanja osmog evropskog zlata.

„Kada se pogledaju rezultati, to na papiru izgleda jednostavno. Ali, nije bilo tako. Ipak, zahvaljujući našem kvalitetu uspjeli smo ubjedljivo savladati tim Rusije u finalu i tako se okruniti novom titulom. Možda nikad nismo bili motivisaniji nego sada, premda smo na svim dosadašnjim takmičenjima bili puni pozitivnog naboja“, kazao je Hrustemović.

Kapiten ekipe Sabahudin Delalić istakao je da su njegovi igrači i ovog puta ispunili obećanje i ponovo obradovali bh. građane.

„Sve što smo obećali uoči EP-a, to smo i ostvarili. Pružili smo maksimalno dobre igre i zasluženo osvojili naslov. Ispoštovali smo sve upute od stručnog štaba. Nismo izgubili seta na cijelom EP-u. Okrećemo se narednim izazovima. Naš sljedeći cilj je vraćanje titule svjetskog prvaka. Ova titula evropskog šampiona nam mnogo znači. Jednako nam je draga kao i ona prva iz 1999. godine“ – rekao je kapiten zlatnih odbojkaša Sabahudin Delalić.

Osim titule, reprezentacija BiH na prvenstvu dobila je još dva priznanja. Safet Alibašić proglašen je za najkorisnijeg igrača i najboljeg smečera, dok je Adnan Kešmer bio najbolji libero.

Naredno veliko takmičenje koje očekuje bh. obojkaše bit će nastup na svjetskom prvenstvu, koje će u septembru 2014. godine također biti održano u Elblagu.