Humanitarci Željka Cvijanović za liječenje desetero djece iz budžetske rezerve izdvojila 4.400 KM, Bećirović za 30 penzionera 3.000 KM
Kraj je godine i članovi Predsjedništva BiH, sudeći prema objavama odluka u Službenom listu BiH, izdašniji su u dijeljenju novca iz budžetske rezerve koji im je na raspolaganju da ga dodijele kome hoće i zašto hoće.
Svaki od članova kolektivnog šefa države može tokom jedne godine podijeliti ukupno po 120.000 KM pojedincima ili udruženjima koji im se obrate za interventnu pomoć.
U posljednjem izdanju Službenog lista BiH objavljeno je čak 20 odluka o interventnoj pomoći koju su dodijelili članovi Predsjedništva Željka Cvijanović, Željko Komšić i Denis Bećirović, a najviše ih je i to 15 potpisala Željka Cvijanović.
Međutim, ono što žalosti i “bode u oči” jeste to da se čak deset odluka koje je potpisala Cvijanovićka o interventnoj pomoći odnosi na liječenje desetero djece i njima je članica Predsjedništva BiH iz budžetske rezerve isplatila ukupno 4.400 KM, odnosno po 500 KM za sedmero djece i po 300 KM za liječenje troje djece.
Vjerovatno su roditelji djece koji su očigledno bili primorani da se za pomoć pri liječenju njihovih najmilijih obrate i na ovaj način, zahvalni za svaku vrstu pomoći, međutim ovakav način prikupljanja novca za liječenje ponovo skreće pažnju na to u kakvoj se stanju i situaciji nalazi BiH.
Dok su ljudi s jedne strane primorani za liječenje faktički “prositi” od političara, oni još ispadaju “milosrdnici” koji na takve zahtjeve odgovaraju posežući za budžetskom rezervom, umjesto da su omogućili građanima takve uvjete i fondove iz kojih će biti osigurano liječenje, a ne da roditelji bolesne djece i drugi građani, pored zdravstvenih problema moraju pisati molbe za pomoć i čekati da se neko smiluje i udovolji njihovom zahtjevu.
Kakvo nam je stanje u državi govori i odluka o odobravanju 3.000 KM interventnih sredstava iz budžetske rezerve koju potpisuje član Predsjedništva BiH Denis Bećirović. On je poimence za 30 penzionera odobrio po 100 KM “u vidu finansijske pomoći za osnovne životne potrebe najugroženije kategorije penzionera”.
I dok je Željka Cvijanović za desetero djece odobrila ukupno 4.400 KM za liječenje, puno izdašnija je bila pri dodjeli novca pojedinim udruženjima iz entiteta Republika Srpska.
Tako je Cvijanovićka odobrila iznos od 10.000,00 KM Udruženju građana “Infinitum” iz Banja Luke, za realizaciju projekta “Kulturna tradicija kao alat za razvoj vještina i socijalno uključivanje mladih”, a 5.000,00 KM “Udruženju građana Omladinski centar Petar Kočić” iz Gradiške, za realizaciju projekta “Mladi mogu”, a 4.000 KM dodijelila je Karate klubu “Sensei” iz Zvornika.
Član Predsjedništva BiH Željko Komšić, odobrio je iz budžetske rezerve 2.500,00 KM Savezu distrofičara Federacije Bosne i Hercegovine, u vidu finansijske pomoći za liječenje i medicinsku rehabilitaciju članova, kao i nabavku pomagala i rezervnih dijelova za elektromotorna invalidska kolica, te 500 KM Sportskom savezu gluhih i nagluhih u Bosni i Hercegovini, u vidu jednokratne finansijske pomoći za organizaciju Međunarodno sportskog takmičenja gluhih i nagluhih u odbojci i stonom tenisu.
Kad već članovi Predsjedništva BiH mogu dijeliti novac iz budžeta, pohvalno je da on završi u džepovima onih kojima je najpotrebniji, međutim niko od onih što raspolaže s budžetskim novcem nije se potrudio da stvori takav ambijent i društvo u kojem djeca, ali i drugi ljudi, neće morati tražiti novac za liječenje, nego će se plaćeno liječenje podrazumijevati.
POVEZANE OBJAVE