I OVO JE BIH: Bračni par deložiraju iz pogrešnog stana?

I OVO JE BIH: Bračni par deložiraju iz pogrešnog stana?

Amir i njegova supruga Munira 2001. godine kupili su stan od Dioničarskog društva Vranica koje je u mostarskom naselju Donja Mahala, nastavilo gradnju objekata započetu još prije rata.

U fazi gradnje stanove su prodali kupcima pa tako i Čevri Amiru koji je iste godine zaključio Ugovor o kupoprodaji stana i u cijelosti isplatio ugovorenu kupoprodajnu cijenu. Dvije godine poslije useljavaju u stan i uredno ga kažu koriste sve do 2019. godine kada Ministarstvo građenja i prostornog uređenja HNK donosi Rješenje da su Amir i Munira bespravni korisnici tog stana. Njihova žalba na to Rješenje se odbija, tužba koju su podnijeli Kantonalnom sudu u Mostaru se također odbija, no Vrhovni sud FBiH u svojoj presudi utvrđuje da se bez identifikacije stana ne može pristupiti izvršenju Rješenja.

N1

Godine 2020. Ministarstvo je zapečatilo stan kojem od tada bračni par Čevra nema pristup, iako se kako kažu podaci o adresi njihovog stana i onog kojeg druga strana potražuje uopće ne poklapaju.

„Već tri godine ne možemo ući u svoj stan koji smo uredno otplatili i otkupili na tržištu. Učinjena nam je jedna velika nepravda, trpimo štetu iako na ovom pečatu stoji da je adresa potraživanog stana u lameli 8, a mi se nalazimo u lameli 9. Znači identitet je sporan, generalije se ne slažu, kao ni sprat ni broj. Druga strana ima Rješenje u drugoj zgradi i drugoj lameli“, kazala je Munira Čevra.

Njihov advokat Suad Sultanić objašnjava da je drugoj strani, Savić Vasi, prije rata dodijeljen stan od tada državnog preduzeća Aluminij d.d.

„O čemu se radi, Savić Vaso kao domar u firmi Aluminij d.d. dobio je Rješenje o korištenju stana koji je trebao da bude izgrađen na lameli broj 8 na ovom lokalitetu, ne u ovom ulazu ovdje, nego u susjednom. U tom njegovom rješenju su date građevinske oznake stana gdje stoji da njegov stan treba da bude izgrađen u lameli broj osam na lokalitetu Donje mahale, da je stan na trećem spratu, da nosi oznaku broj 6 itd. U tom rješenju nema ulične adrese stana, iako je poznato da ovaj lokalitet ovdje ima naziv ulice Gojka Vukovića. 2006. godine Vaso Savić je putem punomoćnika zatražio od Ministarstva građenja da se donese Rješenje kojim će se zamijeniti Ugovor o korištenju stana i Ministarstvo građenja po skraćenom postupku donosi to Rješenje bez ikakve provjere da li se on nalazi u posjedu tog stana što je moralo biti slučaj. Tokom 2010. godine Ministarstvo građenja utvrđuje da stan koji je Vasi Saviću dodijeljen nikada nije ni bio izgrađen i da se ne može izvršiti Rješenje kojim se odbija izvršenje tog Rješenja jer je neprovodivo jer ne postoji stan koji je njemu na papiru dodijelio Aluminij“, objašnjava Sultanić.

N1

2019. godine ipak donosi se Rješenje da je Čevra Amir bespravni korisnik ovog stana. Njihova žalba na to Rješenje se odbija, tužba koju su podnijeli Kantonalnom sudu u Mostaru se također odbija, no Vrhovni sud FBiH u svojoj presudi utvrđuje da bez identifikacije stana ne može provesti izvršenje tog Rješenja.

„To rješavanje je u toku jer je Ministarstvo građenja donijelo identičnu odluku koja je ranije poništena i odbilo žalbu Čevre. Protiv tog Rješenja podnesena je tužba i pokrenut je upravni spor Kantonalnog suda koji je u toku“, izjavio je advokat Suad Sultanić.

Komisija Ministarstva građenje i prostornog uređenja ranije ih je obavijestila da će danas skinuti pečat s vrata stana kako bi im omogućili iznošenje stvari iz istog, te da će u slučaju da se postupi po uputi pristupiti izvršenju deložacije, no danas se ipak niko od službenih lica nije pojavio, a agonija bračnog Čevra je nastavljena.

Kontaktirali smo advokaticu Adonisu Đuliman koja zastupa Radojku Savić, suprugu Vase Savića kojem je Aluminij dodijelio stan. Kratko je poručila da sve informacije o predmetu ima Ministarstvo građenja, iz kojeg pojašnjenje o cijelom slučaju nismo dobili.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE