Igrač može pasti na testu ako koristi sirup protiv kašlja

Igrač može pasti na testu ako koristi sirup protiv kašlja

Svjetska antidoping agencija, čuvena WADA, koja je nedavno “presudila” Rusiji, objavila je novu listu zabranjenih sredstava.

Nova lista

Riječ je o stimulansima koji se ne smiju koristiti u sportu, a nova je lista WADA-e dostavljena i Agenciji za antidoping kontrolu BiH i na snagu je stupila 1. januara.

S obzirom na primjer Rusije, čijim je sportistima zbog kršenja propisa zabranjen nastup na najvećim međunarodnim takmičenjima za čak četiri godine, jasno je koliko se temeljito temi dopinga mora pristupiti i u našoj državi.

– WADA svake godine svim sportskim organizacijama dostavi spisak nedozvoljenih supstanci. Tako će Komitet za sportsku medicinu Nogometnog saveza BiH obavještenje proslijediti klupskim i ljekarima u reprezentativnim selekcijama kaže doktor FK Sarajevo i naše fudbalske reprezentacije Adnan Hadžimuratović.

On naglašava da će klupski i reprezentativni ljekari morati detaljno proučiti novu listu.

-Prilikom doping-kontole imate listu u kojoj se navodi sve šta je uzimao igrač. Ako je imao gripu, šta je koristio kao lijek, da li je koristio antibiotik. Svaki od lijekova u sebi može sadržavati supstance koje se tretiraju kao doping. Naprimjer, WADA ne kaže da ne možeš uzimati acisal, nego supstance koje se mogu nalaziti u stotinu vrsta različitih lijekova – naglašava Hadžimuratović.

Zdrava osoba

Dr. Hadžimuratović dodaje da postoje određene medicinske supstance koje su dozvoljene prilikom liječenja, ali im ne smije koristiti zdrava osoba.

– Neka supstanca nije uvijek doping, ali ne može se zdravom igraču dati sirup protiv kašlja, jer tako može pasti na testu – dodaje ljekar “Zmajeva”.

Hadžimuratović naglašava da su kontrole sve češće i na domaćim takmičenjima.

– Doping je i ako poslije jedne utakmice izvadiš krv, pa je preradiš i vratiš pred utakmicu. Doping je i uzimanje raznih hormona, odnosno široke palete lijekova. Klupskim ljekarima je najbitnije da imaju spisak nedozvoljenih supstanci, jer si dužan da igračima kažu šta ne smiju uzimati – navodi.

Ističe, kako nedavno u fudbalskoj reprezentaciji našem „Zmaju“ Harisu Duljeviću nisu smjeli dati Operil sprej za nos, jer je kratka resorpcija.

– Ne smije se uzeti dan pred utakmicu, ali smije pet ili sedam dana prije. Jer, ako to uzme dan pred utakmicu, teoretski, može se naći u krvi i komisija može reći da je uzimao doping – kaže Hadžimuratović.G. ŠUMAR

Terapijsko izuzeće

Za svakog igrača, koji mora uzimati neke supstance primjenjuje se takozvano terapijsko izuzeće.

– Naprimjer, ako igrač ima šećer i mora primati inzulin neophodno je tražiti to izuzeće, jer će u suprotnom u slučaju nenajavljene kontrole to biti smatrano dopingom. Upravo zbog toga postoji terapijsko izuzeće, jer određeni igrač iz zdravstvenih razloga nekad mora uzimati određenu suspstancu – objašnjava Hadžimuratović.

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica