Ilustrativna fotografija s Tajlanda iskorištena za širenje laži i teorija zavjere o Covidu-19

Ilustrativna fotografija s Tajlanda iskorištena za širenje laži i teorija zavjere o Covidu-19

“Stock” fotografija koja prikazuje plaćene modele, a ne stvarno medicinsko osoblje, na Facebooku se lažno prikazuje kao “dokaz” za teorije zavjere o pandemiji Covid-19.Ocijenjeni članci
Facebook profili i stranice Lažna vijest; Teorija zavjere;  Facebook profili i stranice Lažna vijest; Teorija zavjere;

Na Facebook stranici Granični prijelaz Maljevac 29.10. je objavljena fotografija koja prikazuje dvije osobe u zaštitnim odijelima kako na plahti nose umotano ljudsko tijelo. Fotografija je objavljena uz sljedeći opis:

IZVAN NAŠE TEME: Fascinantno, zar ne?!

E pa jeste. Zamislite dvije ženske osobe koje s dva prsta nose mrtvo ljudsko tijelo (navode da je preminuo od COVID 19) iz nekakve prostorije i to, pazite ovo, kroz pola metra otvorenog prolaza.

Paypal konto: [email protected]

Ma bajno, nadnaravne žene.

Ista fotografija je uz sljedeći opis objavljena i na Facebook stranici MUTNIK:

Loše uštimano zdravstveno osobolje.Dobili su veliku lovu za glumu,,COVID-19,,Sva sreća pa ima nas koji se služimo svojim mozgom.Pitam javno da li ove dvije krhke dame mogu da nose ovako lagano leš koji ima sigurno min 70 do max 90 kg ?Da li ove dvije super žene bez ikakvog naprezanja mogu da nose ovaj leš,ili je ovo umotana neka lutkica????Ljudi nosio sam leš hiljadu puta i ono što sam nosio sa četvoricom jedva sam nosio kako je to teško.Ovi ne nose leš i sve je to vježba nekih mozgova koji debelo plaćaju.Molim Vas mislite svojom glavom i zapažajte svojim umom.

Fotografija je s ovih Facebook stranica do danas podijeljena na stotine puta.

Šta su činjenice?

Obrnutom pretragom fotografija na Googleu otkrili smo da se ova fotografija nalazi na dvije web stranice koje se bave prodajom ilustrativnih (stock) fotografija u komercijalne svrhe – Getty Images i EyeEm

Kako se navodi u opisima fotografije na obje pomenute stranice, autor je fotograf Panyawat Boontanom, a fotografija je napravljena u pokrajini Thai Mueang na Tajlandu. 

Stock fotografije predstavljaju “uopštene” fotografije osoba, predmeta ili situacija. Prave se tako da se mogu iskoristiti kao ilustracija u člancima, na web-stranicama, knjigama i drugim publikacijama i obično ne prikazuju stvarne situacije, već “odglumljenu” scenu. 

Fotografija sa Tajlanda se također nudi na prodaju kao ilustracija, a primjeri njene upotrebe u te svrhe mogu se pronaći u medijskim objavama ovdje i ovdje. Ipak, kako u opisu fotografije nema informacija o tome da li se radi o fotografiji koja prikazuje medicinsko osoblje na Tajlandu u stvarnoj situaciji, ili je u pitanju scena koja prikazuje glumce/modele angažovane za potrebe snimanja stock fotografija, upit za pojašnjenje smo poslali na adresu službe za odnose za javnošću platforme EyeEm.

Odgovor smo ubrzo i dobili, a u njemu stoji sljedeće:

Nakon što smo kontaktirali autora fotografije, on nam je potvrdio da je slika stock fotografija, koja je režirana i na kojoj se nalaze modeli koji su plaćeni da učestvuju u pravljenju fotografije.

Na EyeEm, mi dajemo priliku fotografima da postavljaju svoje fotografije na EyeEm online trgovinu kako bi svoje fotografije ponudili za licenciranu upotrebu. Dio ovog posla uključuje i fotografe koji prave stock fotografije koje će ilustrovati određene događaje ili situacije. Ilustrativne fotografije se često prave u režiranom okruženju, kako bi se izbjegla potreba za stvarnim modelima i situacijama koje se prikazuju na fotografijama. Ilustrativne fotografije često služe i kompanijama koje žele vizualizirati aktuelne događaje koji se dešavaju u datom momentu.

Mi u EyeEm vjerujemo da lažne vijesti štete društvu i protiv smo širenja dezinformacija i negiranja činjenica. Međutim, ilustrativne fotografije su dio fotografske industrije i širom svijeta ih koriste i mediji i kompanije koji žele vizualizirati specifične događaje ili situacije. One nisu namijenjene da izražavaju lažnu stvarnost.

Iz priloženog odgovora je jasno da se u ovom slučaju radi o ilustrativnoj fotografiji koja prikazuje plaćene modele, a ne pravo medicinsko osoblje koje nosi tijelo osobe preminule od bolesti Covid-19.

Ista fotografija se, uz navode da se radi o “dvije žene koje s tri prsta” nose tijelo preminulog od Covid-19, dijelila i na društvenim mrežama u Italiji, a tu je tvrdnju opovrgnula italijanska fact-checking platforma Bufale. Naime, kako se navodi u njihovom članku, sporna tvrdnja nije tačna iz razloga što se iz Boontanomovog video snimkaiste scene jasno vidi da osobe u videu plahtu pridržavaju cijelom rukom, a ne sa “tri prsta”.

Shodno tome, tvrdnja iz gore pomenutih Facebook objava prema kojoj se na fotografiji nalazi “loše uštimano zdravstveno osoblje”, kao i ona da se u ovom slučaju radi o “dvije ženske osobe koje s dva prsta nose mrtvo ljudsko tijelo”, dobija ocjenu lažna vijest.

Što se tiče tvrdnje da je pandemija Covid-19 “vježba nekih mozgova koji masno plaćaju”, radi se o netačnim tvrdnjama kakve od pojave novog koronavirusa šire različiti teoretičari zavjera. O tome je Raskrinkavanje već pisalo u analizi koju možete pročitati ovdje.

Naime, od bolesti Covid-19 do sad je u svijetu umrlo preko 1.200.000 ljudi, a mnoge zemlje u svijetu, uključujući i Bosnu i Hercegovinu, ovih dana bilježe rekordan broj novozaraženih osoba.

S obzirom na iznesene činjenice, tvrdnja da je pandemija “vježba” dobija ocjenu teorija zavjere.


Raskrinkavanje.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE