Ima li povećanja za potrebe najtežih RVI?

Ima li povećanja za potrebe najtežih RVI?

“Predstavnički dom Parlamenta FBiH nalaže Vladi FBiH da do izrade rebalansa budžeta FBiH za 2016. godinu iznađe zakonske pretpostavke i sredstva za poboljšanje statusa ratnih vojnih invalida paraplegičara (100% I grupe)”, glasio je zaključak Predstavničkog doma Parlamenta FBiH sa sjednice 22. decembra 2015. Danas je 4. april i još nikad nije realizovan. Poboljšanje statusa je značilo povećanje iznosa naknade za tuđu njegu i pomoć kategoriji najtežih RVI.

Dio sistema

RVI paraplegičari ostali su dostojanstveni u borbi za svoje zahtjeve, i kad su se okupili u septembru prošle godine ispred zgrade Parlamenta FBiH, njihove demonstracije bile su mirne. Nikad još nisu dobili uvećanje za tuđu njegu i pomoć, iako je 1,5 miliona KM konačno odvojeno za invalidnine za 2018.

– Sredstva postoje, odvojena su i to je zakočeno. Nema realizacije. A zašto, treba pitati one koji su nadležni da rješavaju, kaže Mujo Aganović, predsjednik Saveza RVI paraplegičara FBiH, koji za Oslobođenje iznosi stajališta ovog i Saveza slijepih boraca ZDK-a.

Trenutno je svega 512 najtežih invalida koji trebaju tuđu njegu i pomoć u Federaciji i čije stanje se zbog loših uslova iz dana u dan pogoršava, a čime se opet svakodnevno povećavaju i potrebe za njihovu svakodnevnu njegu.

– Invalidi ovog rata veoma često “zarobljavaju” i članove svojih porodica, koji nemaju realnu mogućnost da kao njegovatelji imaju posao i zarađuju. Često je kućni budžet porodica najtežih RVI samo primanje koje ima taj RVI, napominje Aganović.

Nikad nije ispunjen ni njihov zahtjev da budu dio sistema kroz zakon o boračkim udruženjima od posebnog društvenog značaja za FBiH zbog njihove specifičnosti.

image
Ne odustaju od zahtjeva za specifičan status / Damir Ćumurović

– Od posljednjih dešavanja do danas se ništa nije promijenilo, nama konkretnih rezultata po naša dva zahtjeva. Obavili smo niz razgovora kad je riječ o tome da ova kategorija kroz zakon bude od posebnog društvenog značaja i to ćemo pokušati uraditi amandmanom, ističe Aganović.

On pojašnjava da bi 100% RVI prve grupe trebali dobiti mogućnost kroz pomenuti zakon da svoju problematiku predstavljaju samostalno kao i dosad: “To očekujemo i to bi nam dalo ravnopravan odnos. Ne želimo reći da nam je bilo ko od saboraca neprijatelj, ali zbog težine našeg stanja, koje često ne razumiju ni oni koji nas njeguju, ova kategorija mora dobiti priliku da mi sami govorimo o svojim problemima, a ne da to u naše ime radi neko drugi.”

Nema opravdanja

Aganović kaže da u Savezu smatraju da “ova država ne može imati nikakvo opravdanje za to što tri godine nije mogla riješiti dva zahtjeva najteže kategorije, specifičan status i bolji finansijsko-materijalni status”.

– Kakve su posljedice po bilo koga ako se ovi zahtjevi ispune, kome i zbog čega smetaju naša dva zahtjeva? Ova kategorija to nikako ne razumije, prenosi Aganović dobro poznat stav Saveza RVI paraplegičara FBiH.

U Savezu RVI paraplegičara su očekivali i smatrali realnim da se nadležni utrkuju u tome ko će prije izaći u susret ovoj kategoriji i ko će im prvi kvalitetnije pomoći.

Kad su u pitanju borbe za prava kolega saboraca, Aganović kaže da je potrebno ispraviti nepravde, ali da ta borba treba biti bez nereda u državi: “Nismo ginuli za državu da bismo je rušili.”

Oslobođenje

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE