Ima li Zenica rezervni plan za grijanje?

Projekat Toplane Zenica ne kasni, tvrde gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović i generalni direktor Toplana Zenica d. o. o. Nikhil Mehta.

Činjenica da se još čeka na dobijanje određenih dozvola i na povlačenje sredstava kredita Evropske banke za obnovu i razvoj nagnala nas je da provjerimo da li se šta promijenilo oko projekta koji bi trebao riješiti problem kvalitetnog daljinskog zagrijavanja domova Zeničana minimalno za narednih deset godina. Jer, ne tako davno (u januaru 2017) mrznuli su se u svojim domovima na minus 24 bez daljinskog grijanja. Uz to, i nije neka tajna da u posljednje vrijeme ne štima puno toga na relaciji Grad Zenica – ArcelorMittal Zenica, ali i Grad – Forum građana Zenice i Ekoforum Zenica.

Čeka se dozvola

Odgovori prvog čovjeka Grada i čelnog čovjeka preduzeća djeluju obećavajuće.

– Toplana Zenica je sklopila ugovore za projekte vrijedne skoro 42 miliona eura, što uključuje kotlove, sistem odsumporavanja, električnu duvaljku, remont postrojenja za tretman vode/turbine/turboduvaljke i drugo. Dobili smo okolinsku i urbanističku dozvolu i sada očekujemo građevinsku dozvolu. Svi ugovori za izgradnju temelja su potpisani i građevinski poslovi na izgradnji temelja će početi čim dobijemo građevinsku dozvolu. Kotlovi su u fazi proizvodnje. Kotao 1 je već spreman za dostavu, druga dva kotla će biti spremna do oktobra 2019. Svi drugi poslovi idu prema planu i izgradnja će početi u septembru ukoliko dobijemo građevinsku dozvolu u ovom mjesecu, izjavio je Nikhil Mehta.

Što se tiče stanja kredita, kredit od 46 miliona eura je, pojasnio je Mehta, već odobren od EBRD-a. Taj kredit može biti dostupan Toplani Zenica tek nakon odobrenja Nadzornog odbora ArcelorMittala Zenica, što je preduslov koji je postavio EBRD. A odobrenje se još čeka.

– Treba znati da nismo imali ništa. Krenulo se s livade da bi se napravio veliki energetski projekat. Trebaju stotine saglasnosti za to. Od Elektroprenosa, Elektroprivrede BiH, državnog ministarstva… Građevinsku dozvolu izdaje federalno Ministarstvo za prostorno uređenje i okoliš. Projektna dokumentacija je gotova, međutim, saglasnosti od Elektroprenosa, od DERK-a (Državna regulatorna komisija za električnu energiju) još nema. Po meni, ništa ne kasni. U 2020. godini, u sezoni grijanja 2020/2021. građani Zenice će imati ekološko grijanje, kazao je Kasumović.

On je objasnio da je bio problem riješiti finansije jer je grad bio prezadužen i nisu mogli izdati nikakve garancije niti podići kredit. EBRD je, veli, odobrio zeleni kredit, a Grad Zenica iz ušteda je uplatio svoj dio od nepunih pet miliona maraka. Ostali učesnici su riješili svoj dio. ArcelorMittal Zenica je preuzeo na sebe garanciju kredita koji je odobrio EBRD.

– Finansijska konstrukcija je završena 100 posto. Kotao 1 je gotov. Trebao je doći 1. augusta, ali s obzirom na to da još nismo dobili građevinsku dozvolu, Toplane Zenica ne smiju krenuti u iskope temelja da to pripreme. Sva dokumentacija za građevinsku dozvolu je predata nadležnom federalnom ministarstvu i čekamo tih nekoliko saglasnosti da dostave kako bismo dobili kompletnu građevinsku dozvolu. Htjeli smo da dobijemo parcijalnu dozvolu za temelje, međutim, rekli su da ne može ići tako. Imam naznake da bismo do kraja sedmice trebali dobiti energetsku saglasnost od Elektroprenosa, rekao je Kasumović.

Forum građana Zenice i Ekoforum tragom informacija da je projekat Toplane potpuno zaustavljen tražili su od gradonačelnika i Gradskog vijeća Zenice da se pod hitno pripremi rezervni plan za izvor toplote. U pismu koje su uputili su naveli da je Grad Zenica godinama talac loših politika i prepucavanja političkih subjekata koji čine gradsko vijeće zajedno s gradonačelnicima. I gradonačelnici i gradski vijećnici podjednako snose odgovornost za sve što se dešavalo u gradu, i dobro i loše.

– Prvo smo zbog dugogodišnjih animoziteta dvije najveće političke partije izgubili godine čekajući na megalomanski projekat KTG, koji je na kraju propao a da niko za to nije odgovarao. Megalomanski, jer niko ne pravi toplanu od 390 MW da bi grijao grad kojem treba 50 MW. Sada smo u sličnoj situaciji, kad se odmjeravanje snaga i otvoreni sukob aktuelnog gradonačelnika i Gradskog vijeća ponovo negativno odražavaju na gradske probleme, i umjesto da se nalaze rješenja, imamo nove probleme i prebacivanje odgovornosti. U javnoj raspravi u postupku izdavanja okolinske dozvole za novu toplanu nismo dobili odgovore na naša pitanja niti su ispunjeni naši zahtjevi da se koksni plin prečišćava prije sagorijevanja. Da grad Zenica ne bi ostao bez izvora toplote za grijanje grada, mora se hitno pristupiti pripremi alternativnog rješenja, naveli su u pismu.

Kasumović ih je pozvao da u roku od 15 dana dostave prijedloge tih rješenja, s obrazloženjem tehničkog rješenja za izgradnju toplotnog izvora, sa ekonomskom analizom troškova gradnje, analizom kompletne investicije, analizom operativnih troškova i načinom pokrivanja svih pobrojanih troškova. Na ovom je i završilo prepisivanje.

Predstavnici Grada Zenice, kompanije ArcelorMittal Zenica, finske kompanije KPA Unicon i finskog Fonda za industrijsku saradnju – FinnFund, potpisali su 4. oktobra 2018. u Zenici ugovor o osnivanju zajedničke kompanije Toplana Zenica d. o. o. koja će osigurati čišći okoliš i pouzdano grijanje grada, a čiji se početak rada očekuje u 2020.

Grad Zenica u ovom projektu je postao partner sa 20 posto udjela, ArcelorMittal Zenica ima 50 posto udjela, a KPA Unicon i FinnFund iz Finske po 15 posto udjela u kompaniji Toplana Zenica.

Kotlovi iz 1974.

Projekt izgradnje nove toplane podrazumijeva konstrukciju novih kotlova/skrubera & elektroduvaljke i popravku postojeće opreme Energetike. Izgradit će se nova tri kotla od 50 t/h i koristiti plinove koji se generiraju u toku tehnološkog procesa ArcelorMittala Zenica, tj. koksni i visokopećni plin. Proizvedena energija će se koristiti za tehnološke potrebe ArcelorMittala Zenica, obezbjeđenje grijanja gradu Zenici, kao i proizvodnju električne energije.

OSLOBOĐENJE

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE