Imamo novca za vakcine, ali ne i hrabrosti

Imamo novca za vakcine, ali ne i hrabrosti

Bosna i Hercegovina ostaje jedna od rijetkih zemalja čiji građani ostaju u neizvjesnosti hoće li i kada biti u prilici primiti vakcinu protiv COVID-19. I dalje smo u redu 186 zemalja unutar COVAX sistema, ali druge države ne tapkaju u mjestu, nego direktnim dogovorima sa proizvođačima kupuju prve doze. Zašto to ne čine nadležni i u BiH? Za N1 su rekli da niko nije dovoljno hrabar. Plaše se tužitelja.

Imamo novca, ali ne i hrabrosti. Ona je iščezla poslije niza istraga, optužnica, saslušanja upravo zbog jedne slične situacije sa početka pandemije… U BiH se čeka COVAX-ova dostava cjepiva. Kada će to biti, niko ne zna. Promatrajući kako u susjedne zemlje dolaze prve doze, što je rezultat direktnih pregovora sa proizvođačima, nadležni u BiH poručuju za N1 da nemaju namjeru toliko riskirati.

“Za razliku od drugih zemalja, niko u BiH nije dovoljno hrabar da direktnom pogodbom nabavi cjepivo, pa da mu tužitelji nakon toga napišu optužnicu”, tvrdi Vjekoslav Mandić, ministar zdravstva FBiH.

Zbog direktne pogodbe prošli put su se mnogi opekli, jer je čitava afera nazvana Respiratori, završila optužnicom, na čijem je čelu federalni premijer Fadil Novalić.

Zato treba biti, ipak, dovoljno hrabar i balansirati između mogućnosti pokretanja istrage, i neophodnosti zaštite života. A to je moguće, ako se poštuju zakoni, podsjeća Šemsudin Mehmedović.

“Naravno da se mora sve to uklapati u Zakon o javnim nabavkama i da ne u padnemo u zamku kao kod nabavke respiratora”.

Ono što je u ovom trenutku sigurno jest da se BiH pretplatila na 1.200.000 doza cjepiva iz COVAX-a. Federaciji bi pripalo 800.000, Republici Srpskoj 400.000.

“Što se tiče samog termina isporuke i koja je vakcina u pitanju, to možemo saznati tek kada nam globalna alijansa dostavi podatke o samoj vakcini koja bude dostupna”, kaže Branislav Zeljković, Institut za javno zdravlje RS.

N1 je potvrđeno da niti jedan proizvođač nije zatražio registraciju svog cjepiva u BiH. A da bi se našlo na domaćem tržištu nužna je dozvola Agencije za lijekove.No, cjepivo se može koristiti odlukom entitetskih ministarstava o interventnom uvozu cjepiva. Klasični primjer je najava nabave ruskih cjepiva u aranžmanu entitetskih vlasti u Banjaluci.

Državni nivo je zadužen za međuentitetsku koordinaciju i sve što se odnosi na COVAX sistem, ili, na primjer, Mehanizam za nabavu cjepiva Europske unije. Entiteti mogu sami dogovarati i ugovarati kupovinu cjepiva direktno sa proizvođačima, ili putem posrednika.
U međuvremenu, dio građana iščekuje cijepljenje, drugi poručuju – što dalje od mene.

Anketa:

Mostar

“Ne znam ja ni za koroni ni ništa. Meni je 80, i da umrem”.

“Sve kod nas ide sporo, pa tako će i vakcina”.

“Nismo mi spori, nego nam je vlast neozbiljna”.

Tuzla

“Nadam se da ćemo doći na red vrlo brzo”.

“Doći će i nama, neće nas ostaviti”.

Sarajevo

“Mi smo u kamenom dobu za Švicarsku, Austriju i ostalo. Sve je to normalno za nas. Ništa novo”.

“Ja mislim da se treba nabavitii da svi trebamo primiti vakcinu. Ja bih primio”.

Banjaluka

“Uvijek negdje prije stigne, negdje kasnije. Ne može svugdje u isto vrijeme”.

“Kao prvo, ne vjerujem u koronu, pa onda ni u vakcinu”.

“Prvi ako treba da budem vakcinisan, primiću vakcinu”.

A kada će prvo cijepljene zabilježiti kamere i u BiH, nema garancije. COVAX-ove se očekuju u prvom kvartalu iduće godine, ruske se još čekaju, kao i obećani kontingent iz Turske. 

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE