Imate loš zadah? On može biti znak velikog zdravstvenog problema!

Imate loš zadah? On može biti znak velikog zdravstvenog problema!

Stomatološki problemi mogu ukazivati na teške bolesti.

Stomatološki problemi mogu biti znak ozbiljne bolesti, upozorava stručnjak Sameer Patel iz Londona. Iz boje zubi i stanja vaših desni može se mnogo toga reći o vašem ukupnom zdravlju. Čak i manji stomatološki problemi ponekad mogu biti znak ozbiljnijih zdravstvenih problema, piše Daily Mail.

A što biste trebali tražiti u vašim ustima. Patel ističe nekoliko ključnih znakova upozorenja.

1. Loš zadah – bolest jetre. Ako je loš zadah tu i nakon redovitog pranja zubi i jezika, čišćenja zubnim koncem i korištenja osvježivača daha onda može biti simptom ozbiljnije bolesti. Može se raditi o poremećajima u želucu, probavnim smetnjama, a ponekad i o bolesti jetre. Ako imate bilo kakve nedoumice posjetite zubara.

2. Žuti zubi – lijekovi. Brojni lijekovi povezani su naime sa žutim zubima. Najbolji način za izliječiti žute je zube je potražiti stručnjaka za izbjeljivanje.

3. Suha usta – dijabetes. Nedostatak sline jedan je od prvih simptoma dijabetesa, iako, bitno je naglasiti suha usta mogu biti posljedica dehidracije i drugih čimbenika kao što su pušenje i ispijanje alkohola.

4. Čirevi – rak usne šupljine. Kada otvorena rana u ustima ne zaraste nakon tjedan ili dva, to je uvijek dobar razlog za posjetiti liječnika. Iako su čirevi u ustima uobičajeni kada nam je imunološki sustav oslabljen, ako se problem nastavi treba ga dodatno provjeriti. Posebno pripazite na čireve s crvenim ili bijelim rubovima, kao i na one koji krvare.

5. Krvarenje desni – procjenjuje se da ova bolest pogađa više od polovice ljudi. Krvarenje desni tijekom ili nakon pranja zubi, kao i loš zadah, mogu biti znak da imate gingivitis, donosno upalu zubnog mesa. Ako se ne liječi, može doći do paradontitisa, odnosno infekcije tkiva i kosti koje podupiru zube i drže ih na jednom mjestu. U konačnici, zubi mogu postati labavi i ispadati. Da bi smanjili rizik od ove boesti, redovito perite zube i svaki dan ih čistite koncem. Četkicu mijenjajte svaka tri mjeseca.

6. Istrošeni zubi – stres. ‘Škripanje’ zubi tijekom noći često može biti znak emocionalnog ili psihološkog stresa koji se može očitovati dok spavamo. Zubari ovaj problem prepoznaju lako – po teskturi zubi i posljedično ravnim plohama. Simptomi bruskizma, kako ovo stanje nazivaju liječnici, uključuju neobjašnjivu bol čeljusti i glavobolje. Da bi se spriječilo oštećenje, pacijenti tijekom noći mogu nositi za njih posebno dizajnirane longete koje ublažavaju simptome i štite zube noću.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE