Indeks cijena hrane u svijetu rastao prvi put ove godine i dalje za 20 posto manje od marta 2022.

Indeks cijena hrane u svijetu rastao prvi put ove godine i dalje za 20 posto manje od marta 2022.

Indeks svjetskih cijena agencije Ujedinjenih nacija za hranu porastao je u aprilu prvi put u godinu dana, ali je još uvijek oko 20 posto niži u odnosu na rekordno visoku razinu u martu 2022. nakon ruske invazije na Ukrajinu.

Indeks cijena Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO), koji prati prehrambene proizvode kojima se u svijetu najviše trguje, prošlog je mjeseca u prosjeku iznosio 127,2 boda u odnosu na 126,5 u martu, objavila je agencija u petak. Očitanje u martuu izvorno je dano kao 126,9.

Agencija sa sjedištem u Rimu rekla je da aprilsko povećanje odražava više cijene šećera, mesa i riže, što je nadoknadilo pad indeksa cijena žitarica, mliječnih proizvoda i biljnog ulja.

“Kako se ekonomije oporavljaju od značajnog usporavanja, potražnja će rasti, vršeći pritisak na cijene hrane”, rekao je glavni ekonomist FAO-a Maximo Torero.

Indeks cijena šećera porastao je 17,6 posto u odnosu na mart, dosegnuvši najvišu razinu od oktobra 2011. FAO je rekao da je rast povezan sa zabrinutošću zbog smanjene opskrbe nakon revizija prognoza proizvodnje za Indiju i Kinu naniže, zajedno s nižim rezultatima od ranijih očekivanja u Tajlandu i Evropskoj uniji.

Dok je indeks mesa porastao 1,3 posto na mjesečnoj razini, cijene mliječnih proizvoda pale su 1,7 posto, cijene biljnog ulja pale su 1,3 posto, a indeks cijena žitarica pao je 1,7 posto, pri čemu je pad svjetskih cijena svih glavnih žitarica nadmašio rast cijena riže .

“Povećanje cijena riže iznimno je zabrinjavajuće i ključno je da se inicijativa za Crno more obnovi kako bi se izbjegla bilo kakva druga povećanja cijena pšenice i kukuruza”, rekao je Torero, misleći na dogovor o dopuštanju izvoza ukrajinskog žita preko Crnog mora.

U zasebnom izvještaju o ponudi i potražnji žitarica, FAO je prognozirao svjetsku proizvodnju pšenice u 2023. od 785 miliona tona, malo ispod razine iz 2022., ali ipak drugi najveći rezultat u historije.

“Izgledi za proizvodnju riže duž i južno od ekvatora za 2023./24. su različiti, uglavnom zbog regionalno različitog utjecaja događaja La Niña”, rekao je FAO.

FAO je povisio svoju prognozu svjetske proizvodnje žitarica u 2022. na 2,785 milijardi tona s prethodnih 2,777 milijardi, što je samo 1,0 posto manje u odnosu na prethodnu godinu.

Svjetska iskorištenost žitarica u razdoblju 2022./2023. procijenjena je na 2,780 milijardi tona, rekao je FAO, što je pad od 0,7 posto u odnosu na 2021./22. Očekuje se da će svjetske zalihe žitarica do kraja sezone 2022./2023. pasti za 0,2 posto u odnosu na početne razine na 855 miliona tona.

Klix

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE