Influenseri, brza vožnja i snimanje mobitelom. Treba li povećati kazne u saobraćaju?

Influenseri, brza vožnja i snimanje mobitelom. Treba li povećati kazne u saobraćaju?

Zbog bahate vožnje influenserice Adne Helić, koja je kroz naseljeno područje u Sarajevu upravljala vozilom neprilagođenom brzinom i to sve snimila mobitelom, oglasio se ministar MUP-a KS Admir Katica.

Najoštrije je osudio svako nedozvoljeno ponašanje u saobraćaju, kako je rekao Katica, posebno imajući u vidu teške i neprežaljene gubitke života kojima smo svjedočili ne tako davno na našim ulicama.

Prema Zakonu o saobraćaju u BiH propisane su dozvoljene radnje na putu, kao i kazne za nedozvoljene radnje.

“Želim istaći da je u slučaju A.H. koji je danas uznemirio javnost policija odmah reagovala, ispitala i utvrdila odgovornost, te je protiv prekršioca izrečena zaštitna mjera oduzimanja vozačke dozvole u trajanju od 60 dana i izdat prekršajni nalog u iznosu od 400 KM”, kazao je ministar Admir Katica.

Portal Radiosarajevo.ba donosi detaljniji spisak kazni za nedozvoljene radnje, a u našoj anketi možete odgovarati na postavljeno pitanje: “Da li treba povećati kazne vozačima koji ugrožavaju živote građane u saobraćaju?”

Da li treba povećati kazne vozačima koji ugrožavaju živote građane u saobraćaju?

Za nekorištenje pojasa je propisana kazna od 100 KM i jedan kazneni bod. Identičnu kaznu ćete dobiti i ukoliko ne posjedujete potvrdu o registraciji automobila i stiker te ukoliko koristite mobilni telefon.

Vozačku dozvolu na mjesec će vam, pored 100 KM i jednog kaznenog boda, oduzeti ukoliko: prekršite pravo prvenstva prolaza, pređete na crveno svjetlo na semaforu, pretičete s desne strane, pretičete kolonu od tri i više vozila, pretičete u nepreglednoj krivini ili ukoliko ne postupate po naređenju OSL-a.

Također ćete kaznu od jedan mjesec oduzimanja vozačke i jedan kazneni bod dobiti ukoliko napravite saobraćajnu nesreću, a visina novčane kazne zavisit će od toga na koji način je nesreća napravljena.

Za vožnju bez položenog vozačkog ispita možete dobiti 400 KM. Čak dva mjeseca bez vozačke ćete ostati u slučaju najtežih prekršaja, odnosno ukoliko vozite neregistrovano vozilo, vozite s neodgovarajućim registarskim tablicama ili vozite pod zabranom. Osim toga, dobit ćete i dva kaznena boda te čak 400 KM novčane kazne.

Vožnja u alkoholiziranom stanju nosi velike kazne, također. Tako će početnik (vozači koji su u saobraćaju manje od dvije godine) koji ima više od 0,0 promila alkohola u krvi platiti 50 KM. Istu kaznu plaća vozač koji ima 0,31-0,80 promila, s tim da se njima dodaje kazneni bod. Od 0,81 do 1,51 promila nosi kaznu od 100 KM, mjesec dana bez vozačke i dva kaznena boda. Iznad 1,51 promila će vas koštati 400 KM, dva mjeseca bez vozačke i dva kaznena boda, a istu kaznu nosi i odbijanje alkotesta.

Istu kaznu, 400 KM, dva boda i dva mjeseca oduzimanje vozačke, dobit ćete u slučaju da odbijete alkotest ili ukoliko “naduvate” više od 1,51 promil alkohola u krvi, kao i u slučaju prekoračenja brzine više od 31 kilometar na sat.

Kada govorimo o ograničenju brzine, prekoračenje od 11 do 20 kilometara na sat kazna je 50 KM. U slučaju da prekoračite brzinu od 21 do 30 km na sat, kazna je 100 KM, jedan mjesec oduzimanje vozačke i dva kaznena boda.

Prilično visoku kaznu od 400 KM platit ćete i u slučaju da dijete vozite na prednjem sjedištu.

U slučaju nezgode, sve zavisi od toga zašto je do nesreće došlo. Pa tako, ako je vožnja unazad kreirala nesreću, kazna je 50 KM i jedan kazneni bod, kao i u slučaju da je manjak odstojanja izazvao udes. Ako je do nesreće došlo zbog nepropisnog mimoilaženja, kazna je novčano i bodovno ista, ali može nositi i kaznu jednomjesečnog oduzimanja vozačke.

Ako su nezgode kreirane vožnjom desnom ivicom kolovoza, nepropisnom brzinom ili nepropisnim radnjama vozilom, kazna skače na 100 KM, te jedan kazneni bod, uz mogućnost da se vozačka oduzme na mjesec dana. Ako, kojim slučajem, pobjegnete s mjesta nesreće, kazna je 100 KM, jedan kazneni bod i potencijalno dva mjeseca bez vozačke dozvole. 

Najmanje kazne su za nekorištenje kratkih svjetala, žmigavaca, nepropisno kretanje unazad, nekorištenje pomagala ili neposjedovanje vozačke dozvole sa sobom (30 KM). Ukoliko imate zatamnjena stakla platit ćete 40 KM. Isto toliko koštat će vas i nepropisno prestrojavanje, nekorištenje slova “P” kod početnika, nepropisno parkiranje.

Kazne od 50 KM važit će ukoliko ne posjedujete sve potrebne uređaje i opremu u vozilu, ne upalite svjetla za maglu, ne nosite kacigu..

Radiosarajevo

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE