Inicijativa boračkih udruženja: Kazne za poslodavce koji ne daju prioritet boračkim kategorijama

Inicijativa boračkih udruženja: Kazne za poslodavce koji ne daju prioritet boračkim kategorijama

Koordinacija boračkih udruženja i saveza na nivou Federacije BiH pokrenula je inicijativu da se u Zakonu o pravima branilaca i članova njihovih porodica, definišu kaznene odredbe za one poslodavce koji ne daju prednost prilikom zapošljavanja braniocima i članovima njihovih porodica.

Omer Lavić, potpredsjednik Jedinstvene organizacije boraca Konjic naglašava kako se ova inicijativa odnosi na sve poslodavce, a posebno na državna preduzeća i institucije.

– Mi smo jedni od inicijatora unošenja kaznenih odredbi za poslodavce i ovdje je najveći problem državni sektor. Što se tiče Konjica mi imamo svijetao primjer državnog preduzeća “Igman” koje je samo u prošloj godini zaposlilo 94 djece šehida, poginulih, umrlih boraca. I to je jedno od rijetkih preduzeća gdje preporuka, dopis, boračkih organizacija “jede hljeba”. S druge strane imate na desetke državnih firmi gdje se to ne poštuje. Privredna društva čak nisu ni dužna da raspišu konkurse. Što se tiče privatnika, jasno je da im se ne može narediti da prioritet daju pripadnicima boračkih kategorija, ali postoje preporuke – govori nam Lavić.

Razgovarali smo i sa Safudinom Čengićem, predsjednikom Upravnog odbora poslodavaca Kantona Sarajevo, a koji je i generalni direktor preduzeća Centrotrans Eurolines.

– Po meni, bio privatni ili javni sektor, znaju se uslovi za zapošljavanje. Ja nemam ništa protiv da, ukoliko osoba koja ispunjava uvjete, posjeduje vještine, i koja ima zvanje i sposobnost da obavlja određen posao, da jedan segment koji može prevagnuti u odnosu na dva kandidata bude i taj, da je iz boračke kategorije. Međutim, da to bude uslov za prijem prilikom zapošljavanja, mislim da to nije uredu – govori nam Čengić.

Objašnjava da se kod zapošljavanja prije svega mora vidjeti da li kandidat ispunjava uvjete.

– Zatim, da li je to osoba koja može obavljati te poslove, a onda u svakom slučaju da se vodi računa i o takvim segmentima koji, hajde da kažemo, daju pravo toj osobi, odnosno, poslodavcu, da može odabrati takvu osobu koja je iz šehidske porodice, općenito boračke kategorije. Ali ponavljam, to ne može biti preduslov – kategoričan je Čengić.

Dodaje kako u ovoj firmi itekako imaju iskustva sa zapošljavanjem pripadnika boračke kategorije.

– Prva i osnovna stvar, u Centrotransu je od nekih 500 ljudi, više od 370 pripadalo takvoj kategoriji. I mi nemamo tu, iskren da vam budem, nikakvih problema osim sa onim koji ne žele raditi i kojima ne može pomoći ni to što su bili pripadnici oružanih snaga. Prema tome, svaki uposlenik koji počne raditi može imati prednosti po tom osnovu, ali na poslu mora izvršavati posao na kvalitetan način i tretira se kao i svaka osoba koja, ukoliko nekvalitetno radi, može biti otpuštena sa posla – rekao je Čengić.

O inicijativi boraca smo zatražili i mišljenje Salke Bukvarevića, federalnog ministra za boračka pitanja.

– Koordinacija boračkih udruženja i saveza na nivou Federacije BiH je pokrenula inicijativu za izmjene i dopune Zakona o pravima branilaca i članova njihovih porodica kako bi bile ugrađene i kaznene odredbe za one poslodavce koji to ne poštuju. Za ovu inicijativu imaju i moju podršku i vrlo brzo ćemo tu inicijativu uputiti u dalju proceduru – rekao nam je Bukvarević.

Faktor.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE