Institut za istraživanje genocida Kanada poručio gradonačelnici Kalgaria: Tražimo od vas da se izvinete žrtvama genocida

Institut za istraživanje genocida Kanada poručio gradonačelnici Kalgaria: Tražimo od vas da se izvinete žrtvama genocida

Institut za istraživanje genocida Kanada (IGK) i Bošnjačko kanadsko društvo Kalgari uputili su otvoreno pismo gradonačelnici kanadskog grada Kalgaria (Calgary), Joti Gondek (Jyoti).

Njihovo saopćenje prenosimo u cjelosti:

Institut za istraživanje genocida Kanada, Bošnjačko kanadsko društvo Kalgari, kompletna bosanskohercegovačka zajednica u Kanadi i mnogi Kanađani, prijatelji istine i pravde o genocidu u Srebrenici i prijatelji države BiH su zgroženi vašim odbijanjem da izdate proklamacije za proglašenje 11. jula Danom sjećanja na genocid u Srebrenici u Kalgariu, a povodom 27 godišnjice od toga največeg zločina poslije holokausta u Evopi.

U odgovoru ste napisali sljedeće: “Poslednjih godina grad Kalgari je pokušavao da prizna i druge genocide, jer su zahtjevi stizali iz tih zajednice. Iako su se pisma priznanja fokusirala na sjećanje, a ne na historijske činjenice, grad Kalgari je dobio pisma od drugih grupa koje su bile protiv priznanja genocida. Nakon pažljivog razmatranja i konsultacija s Uredom gradonačelnika, u ovom trenutku nećemo izdavati proklamaciju za proglašenje 11. jula Danom sjećanja na genocid u Srebrenici”.

Pamćenje i poštovanje

Preživjele žrtve genocida u Srebrenici vaš potez ocjenjuju kao anticivilizacijski, dehimanizirajući, neljudski koji duboko vrijeđa već davno povrijeđena osjećanja Majki Srebrenice, žrtava genocida u Srebrenici i svih istinskih prijatelja istine o tom genocidu i pravde za žrtve toga genocida.

Članovi intenacionalnog ekspertnog tima IGK vas upozoravaju da ste vašom odlukom prekšili, pored pravosna\nih prewsuda sudova Ujedinjenih nacija i jednoglasno usvojene rezolicije kanadskog parlamneta kojima se 11. juli proglašava danom sjećanja na genocid u Srebrenici, isti genocid priznaje poštovanjem presuda međunarodnih i nacionalnih sudova i uvrštava u 5 priznatih genocida od strane Kanade koji će svakog aprila, mjeseca borbe protiv genocida u Kanadu, biti predmet edukacije u kanadskim školama i istraživačkim ustanovima.

Podsjećamo vas i na govor premijera Kanade Džastin Trudo (Justin Trudeau) povodom 25. godišnjice od genocida u Srebrenici kada je rekao:

– Dok obilježavamo 25. godišnjicu genocida zavjetujemo se da ćemo pamtiti i poštovati one koji su nepravedno patili i smrtno stradali. Žalimo sa porodicama žrtava, njihovim prijateljima i najmilijima. Odajemo poštovanje preživjelima koji nastavljaju da žive sa bolnim sjećanjima, dalje se bore za istinu i pravdu. Kanada nastavlja biti predani član Vijeća za implementaciju mira, pomagati Bosni i Hercegovini u uspostavljanju stabilne, multietničke i ekonomski održive demokracije. Svi zajedno se moramo suprotstaviti mržnji, netoleranciji i diskriminaciji. Borbom za ljudska prava širom svijeta ćemo odati počast žrtvama genocida i osigurati da se zločini, poput ovoga, nikad više ne dogode. Bošnjacima u Kanadi i širom svijeta poručujemo, Kanada je uz vas, danas tuguje sa vama – kazao je. 

Podsjećamo vas i na kanadske činjenice o genocid u Srebrenici:

U 2015. godini, Kanadski parlament je jednoglasno usvojio historijski prijedlog za priznavanje mjeseca aprila kao mjeseca sjećanja, osude i prevencije genocida i imenovao genocide koje priznaje Kanadska vlada, uključući i genocid u Srebrenici.

Prvi zvanični spomenik

Kanadski parlament je 2010. godine jednoglasno usvojio rezoluciju kojim je priznat genocid u Srebrenici i ustanovljen Dan sjećanja na genocid u Srebrenici u Kanadi.

Kanadski grad Vindsor (Windsor) je odao počast žrtvama genocida Srebrenici spomenikom u Džekson (Jackson) parku – prvim zvaničm spomenikom žrtvama genocida u Srebrenici izvan Bosne i Hercegovine.

Godine 2019. Brajan Mase (Brian Masse), član Parlamenta Kanade podnio je parlamentarnu peticiju e-1837, pozivajući kanadsku vladu da donese zakon koji bi krivično sankcionisao negatore genocida u Srebrenici koji žive u Kanadi.

U nekim kanadskim školama i fakultetima studenti proučavaju genocid u Srebrenici.

Imajući u vidu da ste svojim postupkom povrijedili osjećanja Majki Srebrenice i preživjelih žrtava genocida u Srebrenici, ali i mnogih Kanađana tražimo od vas da se izvinete žrtvama genocida, da se izvinete članovima Instituta za istraživanje genocida Kanada i Bošnjačko kanadskom društvu Kalgari.

Istovremeno tražimo od vas da sljedeće godine izdate proklamacijom kojom se 11. juli potvrđuje kao Dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici u Kalgariu – navodi se u saopćenju.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE