Inter izborio finale Lige prvaka, Džeko će igrati najveću utakmicu karijere

Nogometaši Intera novom pobjedom protiv Milana (1:0) izborili su finale Lige prvaka, što znači i da će naš Edin Džeko igrati najveću utakmicu karijere.

Inter je protiv gradskog rivala Milana imao veliku prednost nakon prve utakmice. Nerazzurri su kao nominalni gosti slavili u prvoj utakmici rezultatom 2:0, tako da su danas imali znatno lakši posao, ovjeriti plasman u finale Lige prvaka.

Milan je morao napasti od prve minute i to se desilo. Nevjerovatnu priliku propustili su Rossoneri u 11. minuti, tačnije Brahim Diaz.

Prošao je Sandro Tonali po lijevoj strani i ostavio svom saigraču loptu, no Diaz s desetak metara mlakim udarcem omogućava Andreu Onani laku intervenciju.

Još jedan zicer propustili su gostujući nogometaši. Igrao se 38. minut kada je Rafael Leao napravio sjajan prodor po lijevoj strani i šutirao nekoliko centimetara pored stative.

Do kraja prvog poluvremena i Inter je mogao do gola. Čudesnom intervencijom golman Mike Maignan spriječio je Edina Džeku da pogodi glavom nakon ubačaja iz slobodnog udarca. Bez golova otišlo se na odmor.

U drugom poluvremenu opao je tempo igre. Žestoki startovi na sredini terena, ali i nešto povučenija igra Intera značili su da nema toliko prostora za gostujuće napade.

Dvije polušanse imao je Junior Messias, ali je loše centrirao u trenucima kada je imao mnogo otvorenog prostora zbog trenutaka dekoncentracije odbrane Intera po desnoj strani.

Prvu veću šansu vidjeli smo u 69. minuti. Leao spušta glavom loptu u petercu za Messiasa, ali Onana interveniše ispred brazilskog ofanzivca.

U 66. minuti utakmica je završena za našeg Edina Džeku, koji je ponovo bio starter, a umjesto njega u igru je ušao Romelu Lukaku. To je utjecalo na promjenu rezultata, koja je uslijedila uskoro.

Igrao se 74. minut kada je Lukaku sjajno proigrao Lautara Martineza, a Argentinac zakucava loptu u mrežu Milana. Tada je utihnula svaka nada Rossonera da mogu danas doći do velike senzacije.

U 78. minuti Lautaro je mogao i do drugog gola, pokušao je lobovati istrčalog Maignana, ali je on intervenisao i odbio loptu u korner.

Do kraja utakmice rezultat se nije mijenjao, tako da je Inter izborio finale Lige prvaka nakon 13 godina čekanja i titule iz 2010. godine. Inter će tako imati priliku osvojiti četvrtu titulu prvaka Evrope, dok Milan ostaje na sedam.

To znači i da će naš Edin Džeko igrati najveću utakmicu u karijeri, kao krunu veličanstvenih godina u najelitnijem evropskom nogometu. Bit će i prvi bh. igrač u finalu Lige prvaka nakon Miralema Pjanića s Juventusom 2017. godine.

Finale Lige prvaka zakazano je za 10. juni u Istanbulu, a protivnik Intera bit će bolji iz dvomeča Manchester Cityja i Real Madrida. Prvi duel završen je rezultatom 1:1.