Predsjednik Irana, Masud Pezeškijan, razgovarao je s emirom Katara, šeikom Tamimom bin Hamadom Al Tanijem, naglašavajući da iranski vojni napad nije bio usmjeren protiv Katara i da Iran ne smatra Katar neprijateljem.
Pezeškijan je istakao da je incident bio reakcija na američko učešće u izraelskom napadu na Iran.Pezeškijan je dodao da je iranski narod zahvalan Kataru na podršci i prijateljstvu, posebno tokom kriza.
Istakao je da je Iran napadnut dok se pokušavao diplomatski riješiti postojeće probleme, a agresivni zahtjevi su se pokušavali nametnuti silom.Al Tani je odgovorio da ovaj razgovor ne vidi samo kao kontakt sa susjednim predsjednikom, već sa bliskim prijateljem s kojim dijeli duboke odnose.
On je naglasio da je Katar uložio velike napore, javno i tajno, kako bi zaštitio region od provokacija izraelskog režima, uključujući i agresiju na Iran.Emir je potvrdio da američka baza u Kataru neće biti korištena za napade na Iran.
Katar će spriječiti svaku akciju iz te baze usmjerenu protiv Irana, rekao je Al Tani.Al Tani je dodao da je napad bio šok za njega i narod Katara, ali je naglasio važnost nastavka i produbljivanja odnosa između dvije zemlje.
Izrazio je nadu da će Iran iskreno i transparentno raditi na jačanju odnosa s Katarom, te je izrazio spremnost za skoro sastajanje i razgovor o daljoj saradnji.