Irska i BiH večeras u Dublinu odlučuju putnika na Euro

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras će u Dublinu igrati revanš susret baraža za nastup na Evropskom prvenstvu u Francuskoj 2016. godine. Susret počinje u 20.45 minuta uz direktan prijenos na BHT1.

Prvi meč između selekcija Irske i Bosne i Hercegovine koji je odigran u petak u Zenici, završen je remijem (1:1). Ipak, u taboru bh. tima i dalje vlada optimizam i vjera da će ova generacija igrača nakon Svjetskog prvenstva u Brazilu vidjeti još jedno veliko takmičenje.

Selektor reprezentacije Bosne i Hercegovine Mehmed Baždarević poziva na prvo poluvrijeme utakmice na “Bilinom polju” u kojem je Bosna i Hercegovina bila mnogo bolji protivnik i stvarala šanse, ali nedostajao je pogodak koji bi slomio duh uporne irske odbrane.

“Vjerujem da je još uvijek sve otvoreno. Ako budemo igrali kao u prvom poluvremenu utakmice u Zenici, možemo savladati Irce i plasirati se na Evropsko prvenstvo”, rekao je Baždarević.

Sa selektorom su saglasni svi bh. nogometaši, koji su u prvom meču dali sve od sebe da ostvare povoljniji rezultat od remija.

Bosna i Hercegovina je do sada dva puta imala priliku da kroz baraž izbori plasman na veliko nogometno takmičenje. Oba puta je nesavladiva prepreka bila selekcija Portugala.

Prvi ogled te dvije selekcije u baražu desio se u okviru kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2010. godine. Tada je u prvoj utakmici Portugal u Lisabonu pobijedio s 1:0 golom Brune Alvesa, dok je u revanšu u Zenici Portugal ponovo slavio rezultatom 1:0, a strijelac je bio Raul Meireles.

U kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2012. godine, Bosna i Hercegovina je ponovo zauzela drugo mjesto u grupi i morala je igrati dodatne kvalifikacije. Voljom žrijeba za protivnika je i taj put dobila reprezentaciju Portugala.

U prvom meču u Zenici nije bilo golova, a Portugal je u uzvratnom susretu u Lisabonu slavio s uvjerljivih 6:2.

Sigurno je da je selekcija Bosne i Hercegovine kvalitetniji tim od Irske, koja u ovom baražu nastupa desetkovana brojnim povredama svojih reprezentativaca.

Bh. nogometaši se ne smiju štediti u večerašnjem meču, a selektor Baždarević mora pronaći recept za taktiku Martina O’Neilla koja se bazira na odbrani i brzim kontranapadima.

"Aviva" stadion u Dublinu jedan je od najljepših sportskih objekata u Evropi  (Bakir Tiro - Anadolu Agency)
“Aviva” stadion u Dublinu jedan je od najljepših sportskih objekata u Evropi (Bakir Tiro – Anadolu Agency)

Susret između Irske i Bosne i Hercegovine igrat će se na moćnom zdanju „Aviva“ stadiona, čija je izgradnja koštala vrtoglavih 410 miliona eura.

Stadion je svečano otvoren 14. maja 2010. godine.