Istražili smo: Da li su diplome Univerziteta u Sarajevu priznate u regionu?

Istražili smo: Da li su diplome Univerziteta u Sarajevu priznate u regionu?

Građani s diplomom Univerziteta u Sarajevu koji žele da rade u Hrvatskoj i Sloveniji ne mogu dobiti priznanje svojih diploma, a portal Radiosarajevo.ba je istražio kakva je situacija u drugim većim visokoškolskim institucijama u regionu. 

Kao “bomba” odjeknula je informacija kako se u Sloveniji i Hrvatskoj više ne radi redovna procedura priznavanja diploma iz Bosne i Hercegovine, koja je javnosti otkrivena u januaru ove godine. 

Ove dvije države kao razlog većeg broja problema navode netransparentan i neuređen obrazovni sistem u Bosni i Hercegovi. 

Što se tiče konkretno Hrvatske, presudna je bila i promjena zakona.

Kako piše portal Buka, u ovoj zemlji je važio “Zakon o priznavanju istovrijednosti stranih školskih svjedodžbi i diploma” iz 2004. godine. Pratio se i “Zakon o priznavanju inozemnih obrazovnih kvalifikacija”, te naši studenti i radnici nisu imali nikakvih problema. 

Benjamina Karić nagradila najbolje studente UNSA
Foto: Twitter : Benjamina Karić nagradila najbolje studente UNSA

Međutim, sredinom prethodne godine na snagu je stupio novi “Zakon o priznavanju i vrednovanju inozemnih obrazovnih kvalifikacija”, zbog čega je došli do problema s priznavanjem diploma iz Bosne i Hercegovine. 

Prema novom zakonu, Agencija za znanost i visoko obrazovanje Republike Hrvatske daje mišljenje o validnosti diploma koje dolaze u Hrvatsku iz inostranstva. 

Treba svakako spomenuti da njihovo mišljenje nije obavezujuće, ali da ga poslodavci mogu koristiti kako bi procijenili da li da nekog radnika sa stranom diplomom prime u radni odnos. 

Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu
Foto: EFSA: Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu

Veliki problem predstavlja i činjenica da BiH nije članica European Association for Quality Assurance in Higher Education, odnosno ENQA. To je isto tako naveden kao jedan od razloga što naši građani imaju problema u ove dvije zemlje, a specifično u Hrvatskoj. 

Svakako treba spomenuti i promjene u BiH vezane za visokoškolsko obrazovanje. Zastupnik u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Ilija Cvitanović (HDZ 1990) podnio je inicijativu za nužnim promjenama Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini. 

Cvitanović predlaže promjenu 53., 54. i 61. člana ovog zakona, te naglašava potrebu saglasnosti visokoškolskih ustanova u BiH s europskim standardima, što je prethodno podvučeno kao problem s individualnim slučajevima odbijanja diploma iz naše države u zemljama regiona.

Cijeli prijedlog možete vidjeti na linku OVDJE.

Ilija Cvitanović
Foto: Dž. K. / Radiosarajevo.ba: Ilija Cvitanović

Kako bismo vidjeli šta ovo znači za naše građane s diplomama sa Univerziteta u Sarajevu (UNSA), ekipa portala Radiosarajevo.ba kontaktirala je institucije u regionu koje se bave priznavanjem i nostrifikacijom diploma. 

Odgovor smo dobili iz Srbije, specifično iz ENIC/NARIC Centra, odnosno Agencije za kvalifikacije Srbije.

Oni su naveli kako se “nesmetano sprovodi proces priznavanja diploma stečenih na Univerzitetu u Sarajevu, imajući u vidu da je pomenuti Univerzitet na listi akreditovanih univerziteta.”

Iz Hrvatske smo dobili detaljan odgovor koji se veže uz proceduru po već spomenutim novim zakonom.

Agencija za znanost i visoko obrazovanje Hrvatske nam je dala objašnjenje nove procedure koja se promijenila sredinom prošle godine. 

Ono što je svakako najbitnije sadržano je u ovom dijelu odgovora: “Postupak vrednovanja inozemnih visokoškolskih kvalifikacija koji od juna 2022. godine provodi Agencija za znanost i visoko obrazovanje ne podrazumijeva donošenje odluke o priznavanju, stoga informacija da se neke inozemne visokoškolske kvalifikacije stečene u Bosni i Hercegovini priznaju, odnosno ne priznaju u Republici Hrvatskoj nije tačna.”

PMF Sarajevo
Foto: Facebook: PMF Sarajevo

Drugim riječima, Agencija za znanost i visoko obrazovanje nije tijelo koje odlučuje o priznanju diplome. Ono daje neobavezujuće mišljenje, i daje ga za svaki slučaj pojedinačno. 

Kako su nam dalje odgovorili: “Prestala je realizacija upravnog postupka priznavanja inozemnih visokoškolskih kvalifikacija u svrhu pristupa tržištu rada u području profesija koje nisu regulisane posebnim propisima te se uvela realizacija neupravnog postupka vrednovanja inozemnih visokoškolskih kvalifikacija na temelju kojeg Nacionalni ENIC/NARIC ured Agencije za znanost i visoko obrazovanje donosi neupravni akt – mišljenje o inozemnoj visokoškolskoj kvalifikaciji.” 

U Hrvatskoj je, dakle, promijenjena cijela procedura priznavanja inostranih diploma. Njihovo tijelo, umjesto finalne odluke, postalo je savjetodavno, čije mišljenje nije moguće zakonski provesti kao pravilo. 

Ovaj odgovor pokazuje kako je informacija da naše diplome nisu priznate u Hrvatskoj nije potpuno tačna.

Moguće je da postoje slučajevi kada je Agencija za znanost i visoko obrazovanje dala negativno mišljenje za priznavanje diploma iz BiH, ali kao što je nama objašnjeno, radi se o individualnim slučajevima. 

Kontaktirali smo i univerzitete u glavnim gradovima našeg regiona. Odgovore smo dobili iz Beograda i Zagreba. 

Oba ova univerziteta potvrdili su da priznaju diplome s UNSA, kada prođu standardnu provjeru kroz koju prolaze drugi transfer studenti. 

Što se tiče Slovenije, dobili smo odgovor iz Ministarstva za visoko školstvo, znanost i inovacije. Prema njihovim riječima, zbog nejasnih informacija vezanih za akreditacije univerziteta u našoj zemlji, u oktobru 2022. godine obustavljeno je procjenjivanje naših diploma u Sloveniji. 

Kako su nam dalje rekli, trenutno su u procesu donošenja finalne odluke u vezi s procjenjivanjem valjanosti visokoškolskih diploma iz BiH. 

Treba još spomenuti kako smo kontaktirali agenciju za priznavanje diploma u Crnoj Gori, ali do završetka ovog teksta nismo dobili odgovor.

Radiosarajevo.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE