Iz Kine stižu opasne dječje igračke, kuhala, tosteri, svjetiljke, bicikli

Iz Kine stižu opasne dječje igračke, kuhala, tosteri, svjetiljke, bicikli
FOTO: CIN/Ilustracija

Prema podrijetlu proizvoda koji predstavljaju ozbiljan rizik, čak 81 posto odnosi se na Kinu, na Tursku 6 posto, Srbiju 4 posto, Italiju 3 posto, te Njemačka, Japan i BiH od 2 do 1 posto

 

Agencija za nadzor nad tržištem BiH objavila je publikaciju bilten o nesigurnim proizvodima na tržištu BiH za 2015. U 2015. godini je administrativno, vizualno i / ili laboratorijski kontrolirano ukupno 176 model proizvoda, od čega je 140 modela (69552 komada) bilo neusklađeno s propisanim sigurnosnim zahtjevima, piše Večernji list BiH.

Od ukupnog broja neusklađenih komada proizvoda, poslovni subjekti su dobrovoljno ili po nalogu inspekcijskih organa izvršili usklađivanje 52544 komada proizvoda s propisanim sigurnosnim zahtjevima. S tržišta BiH je povučeno i vraćeno od potrošača 17008 komada proizvoda, od kojih su 8764 komada uništena. U biltenu su navedeni savjeti kako postupati prilikom kupnje određenih proizvoda. Rečeno je kako na proizvodima moraju biti obvezno informacije o proizvodu, kao i upozorenja ako je proizvod opasan. Za svaki proizvod je napisano ima li vidljivih nedostataka, odnosno kako bi ispravan proizvod trebao izgledati. Tijekom realizacije proaktivnog i reaktivnog nadzora u 2015. godini, ustvrđeno je kako 69 modela nesigurnih proizvoda predstavlja ozbiljan rizik za potrošače, zbog neispunjavanja propisanih sigurnosnih zahtjeva. Najveći dio, 32 posto, odnosi se na električne proizvode, druge na listi su dječje igračke, na koje se odnosi 15 posto, a odmah iza njih su opasne imitacije s 14 posto. Od 69 modela koji predstavljaju ozbiljan rizik od ozljeda, jedna trećina odnosi se na el. uređaje, odnosno njih 22. Na drugom mjestu su igračke, odnosno 10 modela, kao i imitacije proizvoda – 10 modela. Osam modela je koturaljki, a dječjih kolica sedam. Kod 69 modela proizvoda s ozbiljnim rizikom za potrošače utvrđene su sljedeće vrste rizika: rizik od ozljeda (30 posto), od strujnog udara (19 posto), od gušenja (17 posto), kemijski rizik (15 posto), rizik od požara (13 posto) i rizik od utapanja (6 posto).

Prema podrijetlu proizvoda koji predstavljaju ozbiljan rizik, čak 81 posto odnosi se na Kinu, na Tursku 6 posto, Srbiju 4 posto, Italiju 3 posto, te Njemačka, Japan i BiH od 2 do 1 posto. Što se tiče, primjerice dječjih svjetiljki, koje predstavljaju opasnost od strujnog udara, sve koje je provjerila Agencija, dolaze iz Kine. Iz Kine dolaze i dječje igračke koje predstavljaju kemijski rizik, kao i većina dekorativnog voća i imitacija proizvoda. Iz Kine su bicikli, skejtboardi, ‘mišići’ za plivanje, el. tosteri, električno kuhalo, kao i el. uvijač za kosu, dječje cipele i detektor CO2. Iz Japana je baterija za prijenosno računalo. Iz Turske su kvarcne sobne grijalice (dva modela), kao i dva modela iz Srbije. Iz Srbije je opasan i model kreveta na kat, a iz Turske je stigla i sklopiva stolica, kao i električno kuhalo za vodu. Iz Njemačke je jedan model dekorativnog voća, iz Italije zaštitna obuća, kao i jedan model sklopivih stolica.

Zanimljivo je kako među nesigurnim proizvodima ima i jedan koji je iz Bosne i Hercegovine, a riječ je o električnom kuhalu za vodu.

Vecernji.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE