Izvjesno je da neće biti dogovora: Političari će čekati Šmita

Izvjesno je da neće biti dogovora: Političari će čekati Šmita

Visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt) ove sedmice održao je konferenciju za medije, gdje je dao rok političarima od dvije do tri sedmice da donesu izmjene Izbornog zakona BiH, a koje se tiču integriteta izbornog procesa.

Savremene tehnologije

– Mi gubimo ako ne djelujemo, gubimo povjerenje birača u izborni proces. To je najgore što se može dogoditi u jednoj demokratiji. Stoga želim da svi ovo shvate ozbiljno. Ja ću raditi na tome i vi ćete čuti da se na tome radi – poručio je Šmit.

Visoki predstavnik na taj način želi uvesti savremene tehnologije u izborni proces, koje su se već nekoliko puta kroz Parlament BiH pokušale donijeti kako bi se smanjio broj nepravilnosti. Uglavnom je inicijator bila opozicija, a neka od vladajućih stranaka je to blokirala.

Šmit je bio jasan da političari trebaju donijeti Izborni zakon BiH koji će biti u skladu s preporukama OSCE-a/ODIRH-a i Venecijanske komisije, a o kojima se već pričalo tokom pregovora u Delegaciji EU i u okviru rada Interresorne radne grupe za izmjenu izbornog zakonodavstva prošle godine.

Ipak, kako nije došlo do konačnog dogovora o cjelokupnom Izbornom zakonu, nisu nikada ni implementirane dogovorene mjere koje se tiču integriteta izbornog procesa.

Međutim, s obzirom na komplicirane procedure i vrijeme potrebno za pripremu ovog zakona, sve i da postoji volja, teško da će on biti usvojen.

Što se tiče vladajuće većine stranke trojke podržavaju ovakvo rješenje, HDZ insistira na cjelokupnim izmjenama Izbornog zakona, dok su iz SNSD-a poručili da su protiv bilo kakvog nametanja.

Također, budući da, nakon ultimatuma visokog predstavnika, nije održan još nijedan sastanak koalicionih partnera, izvjesno je da neće biti ni pokušaja da se ide u tom smjeru.

Podrška opozicije

Opozicija u RS odranije je naglašavala da podržava ove izmjene Izbornog zakona, ali zbog odnosa prema visokom predstavniku tvrde da su protiv bilo kakvog nametanja.

SDA je navodila da podržava ovakvo rješenje i jednom su u proceduru uputili prijedlog za koji su tvrdili da je u skladu s preporukama međunarodnih partnera.

Entitetska većina

HDZ i stranke okupljene oko SNSD-a imaju 12 zastupnika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i eventualne izmjene bi mogle proći ovaj dom bez njih, ali ne i Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH, s obzirom na to da SNSD može blokirati kroz entitetsku većinu iz RS.

Sasvim je onda jasno da će se čekati na nametanje odluke visokog predstavnika u vezi s ovim pitanjem i da dogovora neće ni biti.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

BISSTOURS
rentacarZenica