Izvještaj o stanju zdravstva u EU: BiH 2014. bila posljednja, a danas je nema na listi

Izvještaj o stanju zdravstva u EU: BiH 2014. bila posljednja, a danas je nema na listi
S obzirom na to da Ministarstvo civilnih poslova BiH objedinjuje podatke o zdravstvenoj zaštiti iz oba entiteta naše zemlje, upitali smo ih zašto se BiH nije našla na evropskoj listi.

Nadležni nisu informisani

“Evropski zdravstveni potrošački indeks nije nas kontaktirao pri izradi izvještaja za koji se interesujete, niti smo na bilo koji način informisani zašto nismo uključeni u istraživanje”, odgovorili su nam iz Ministarstva civilnih poslova BiH.

Entitetska ministarstva zdravstva također nemaju nikakvih informacija, niti su upućena zašto BiH nije obuhvaćena Evropskim zdravstvenim potrošačkim indeksom za 2017. godinu.

Zdravstvo Srbije je u protekle četiri godine poboljšalo poziciju na listi EHCI-ja za 14 pozicija. Prema listi iz 2017. godine, Srbija je po zdravstvu na 24. mjestu među 35 država koje su ocjenjivane. Srbija je osvojila 670 bodova, a iza nje je 11 zemalja članica EU.

Hrvatska se smjestila na 19. mjesto sa 703 boda. Iz EHCI-ja navode kako su Hrvatska i Slovenija ostvarile najveći napredak u zdravstvu od raspada bivše Jugoslavije. Prema kvalitetu zdravstvene zaštite, Slovenija je prošle godine zauzela 16. mjesto sa 740 bodova. Makedonija je sa 699 bodova 20. na listi EHCI-ja, Albanija na 32. i Crna Gora na 34. mjestu.

Prilikom ocjenjivanja zdravstva, zemlje iz našeg okruženja najveće rezultate ostvarile su zahvaljujući informatizaciji zdravstvenog sistema, uvođenju elektronskih recepata i knjižica, poboljšanom stanju u oblasti mentalnog zdravlja te dobrim rezultatima u oblasti transplantacije organa.

Najbolje zdravstvo u Evropi, prema istraživanju EHCI-ja, imaju Holandija, Švicarska, Norveška, Belgija i Irska.

Nepouzdani podaci iz BiH

Naša zemlja prvi put je bila obuhvaćena Evropskim zdravstvenim potrošačkim indeksom 2014. godine kad je zauzela posljednje mjesto od ukupno 37 zemalja. Tada smo dobili 420 od mogućih 1.000 bodova, manje od Albanije, Srbije i Crne Gore.

Iz EHCI-ja su dugo oklijevali uključiti BiH u istraživanje zbog nepouzdanog pristupa podacima. Našoj zemlji su zbog najlošijeg rejtinga dali preporuke za hitno poboljšanje stanja u zdravstvu.

“Kao zemlja koja je prvi put obuhvaćena Evropskim zdravstvenim potrošačkim indeksom, BiH je zauzela posljednje mjesto zbog zapanjujućeg nedostatka podataka o zdravstvenoj zaštiti. Jedan od razloga za sastavljanje liste EHCI-ja je da se izvrši pritisak na vlasti kako bi ozbiljno shvatile pripremu podataka”, napisali su iz EHCI-ja prije četiri godine na svojoj službenoj stranici.

Lošem stanju zdravstva u našoj zemlji građani svjedoče svakodnevno. Izvještaji EHCI-ja bili bi dobar pokazatelj gdje se bh. zdravstvo nalazi u odnosu na zemlje iz regije. Međutim, odgovor na pitanje zašto BiH prošle godine nije bila uključena u istraživanje EHCI-ja naizgled niko nema.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE