Izvještaj pozitivan, inspektori iz EU ukazali na “male” nedostatke: Pileće meso iz BiH kvalitetno, sporni mjesto klanja i higijena
Inspektori iz Direktorata za hranu, zdravlje, analize i revizije Evropske unije, koji su od 26. septembra do 6. oktobra boravili u našoj zemlji, dali su pozitivnu ocjenu za izvoz piletine i prerađevina od peradi iz Bosne i Hercegovine na tržište EU.
No, kako „Avaz“ saznaje, ono čime inspekcijski tim Direktorata (bivši FVO) nije bio zadovoljan jesu uvjeti u kojima se životinje kolju.
Bolji uvjeti
Sporna im je, kako nezvanično doznajemo, higijena mjesta, a samim time i mesa. Stoga je od nadležnih organa u BiH zatraženo da i taj uvjet bude ispunjen, kako bi se što prije krenulo s izvozom piletine iz BiH u zemlje Evropske unije.
Ove zamjerke navedene su u izvještaju koji su inspektori FVO-a dostavili Uredu za veterinarstvo BiH, a nakon što su tokom boravka, osim Ureda, posjetili i nadležna ministarstva poljoprivrede, entitetske uprave za inspekcijske poslove te dva laboratorija koja obavljaju analize u sektoru peradarstva.
– U pitanju su male zamjerke u vezi s higijenom, i to samo mjestom klanja, a samim time i mesom, koje je, inače, zadovoljilo ostale kvalitete. Rečeno je da uvjeti moraju biti bolji. Moram istaći da kvalitet nijednog momenta nije bio doveden u pitanje – kaže naš izvor.
Ukloniti nedostatke
Inspektori su posjetili četiri kandidirana objekta koja trenutno imaju kapacitet za izvoz u Evropsku uniju. Riječ je o kompanijama „Madi“ iz Tešnja, „Ovako“ iz Hadžića, „Brovis“ iz Visokog i „Agreks“ iz Donjeg Žabara, koje će prve dobiti dozvole za izvoz pilećeg mesa i mesnih prerađevina od pilećeg mesa na tržište EU.
– Očekujemo da ukazane nedostatke otklone kako bi izvoz konačno krenuo iz BiH. Na to čekamo dugo. Treba što prije reagirati – kaže naš izvor.
Dozvole za izvoz pilećeg mesa i prerađevina u zemlje EU davat će Ured za veterinarstvo BiH.
Velika proizvodnja
Trenutna proizvodnja mesa peradi i prerađevina od mesa peradi u BiH iznosi oko 10.000 tona godišnje. Radi se o jednoj od rijetkih poljoprivrednih grana u kojoj BiH više proizvoda izvozi nego što uvozi, a BiH raspolaže potencijalima peradarskog sektora za godišnju proizvodnju od 15.000 tona.
Avaz.ba
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE