Izvođenje praktične nastave u privrednim subjektima omogućilo 12 škola u ZDK

Pridruži se Viber grupi 072info, do najvažnijih vijesti samo jednim klikom: KLIKNI OVDJE
MARKETING
Dozvoljeno preuzimanje dijela teksta uz obavezno navođenje i linkanje izvora odnosno da se kompletan tekst može pročitati na portalu “072info”.

Od početka nove školske godine, 12 od ukupno 16 srednjih mješovitih i tehničkih škola u Zeničko-dobojskom kantonu zaključilo je ugovore sa privrednim subjektima o izvođenju praktične nastave izvan škola, a u skladu sa novim pravilnikom čija je primjena počela u školskoj 2019/2020. godini.

Prema podacima Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport, praktičnu nastavu u 297 privrednih subjekata izvodi 1.292 učenika, među kojima su medicinske sestre/tehničari (347), fizipterapeuti (119), automehaničari (98), hotelsko-turistički tehničari (86), frizeri (85), kuhari (44), CNC operateri (37), trgovci (33), zavarivači (32) i druga zanimanja.

ČITAJ JOŠ:  Policajac Miloš spašavao unesrećenog: Zmija mi se omotola oko noge i ugrizla me

Pravilnik o utvrđivanju uslova za izvođenje praktične nastave izvan škole pripremljen je u saradnji sa Privrednom komorom Zeničko-dobojskog kantona, poslodavcima i sindikatima, a njime se značajno unapređuje oblast izvođenja praktične nastave.

Predviđeno je da se efekti primjene ovog dokumenta analiziraju nakon godinu dana te eventualno korigiraju u skladu sa zahtjevima partnera.

“Edukacija je jedan kontinuiran postupak, a obrazovne ustanove trebaju da ispune očekivanja i zahtjeve zajednice, u ovom slučaju i privrednih subjekata. Koordinacijom ministarstva, odnosno obrazovnih vlasti i zajednice možemo postići bolje efekte”, kazao je ministar prof.dr. Spahija Kozlić na pres konferenciji na kojoj su rezimirani dosadašnji efekti primjene ovog dokumenta.

ČITAJ JOŠ:  VREMENSKA PROGNOZA: Oblačno i nestabilno vrijeme sa lokalnim pljuskovima

Predsjednica Privredne komore ZDK Dijana Babić izrazila je zadovoljstvo što su privredni subjekti bili aktivno uključeni u izradu pravilnika, naglasivši opredjeljenje ove komore da sa resornim kantonalnim ministarstvom nastavi raditi na projektima koji će osnažiti vezu između škola i privrede.

“Kompanije postaju svjesne svoje uloge i obaveze da unaprijede sistem kako bi sutra imali radnu snagu koja je potreba u savremenim procesima rada, kako bi unaprijedili konkurentnost kompanija i konkurentnost privrede cijelog kantona, a i doprinijeli rastu i razvoju ovog kantona”, kazala je Babić.

ČITAJ JOŠ:  Krnjić: Uplata doprinosa za penziono je iznenađujuće dobra u odnosu na razmjere krize

Novinarima su se obratili predstavnici škola – Mješovite srednje industrijske škole Zenica, Mješovite srednje škole “Musa Ćazim Ćatić” Olovo i Mješovite srednje škole Tešanj, kao i privrednih subjekata “ArcelorMittal” Zenica, MANN+HUMMEL BA Tešanj i JZU BRC “Aquaterm” Olovo u kojima učenici obavljaju praktičnu nastavu.

Upućen je poziv drugim privrednim subjektima da se uključe i omoguće izvođenje praktične nastave izvan škola kako bi učenici stekli znanja i kompetencije koji su neophodni na tržišta rada.

GODISNJICA
MARKETING