Jaja neće još dugo biti skupa

Jaja neće još dugo biti skupa

Građani su u proteklo vrijeme primijetili da je cijena jaja veća i do tri marke, a razlog je što nije bilo dovoljno koka nosilja, ali to bi se trebalo riješiti uskoro.

Cijena konzumnih jaja u marketima i na pijacama u Bosni i Hercegovini u posljednje vrijeme je povećana za dvije-tri marke, a građani su primijetili i kako je jaja u prodaji sve manje. Postoji li razlog za zabrinutost, te odgovor na pitanje zbog čega je cijena povećana, potražili smo od samih proizvođača.

Razlozi

– Teško je reći pravi razlog, ali mislim da je osnovni razlog to što se u zemljama EU, kao što su Poljska, Rumunija i Bugarska, javila bolest salmonele i došlo je do ukidanja i smanjivanja jata. Drugi razlog je što već godinu – godinu i po proizvodnja u BiH i prodaja na domaćem tržištu, od neke proizvođačke cijene od 10 do 12 feninga, nije zadovoljavala održivu proizvodnju i došlo je do masovnog ukidanja jata i sada se javio vakuum, jata nisu zanovljena, a nema zanavljanja jata ako se gubi cijena, kazao nam je Marko Damjanović, direktor firme Posavina Koka.
Međutim, ovakvo stanje ne bi trebalo potrajati dugo, te se vraćanje na staru cijenu očekuje već do kraja aprila. Trenutna proizvođačka cijena, kako je kazao Damjanović, jeste 17 do 20 feninga, a očekuju da će ona ponovo biti 13-14, kolika je bila i prije ovog poskupljenja.

 Neki kupuju u marketima, a neki na pijaci  - Jaja neće još dugo biti skupa
Foto: Amer KAJMOVIĆ / Neki kupuju u marketima, a neki na pijaci

– Cijena konzumnih jaja u 2015. godini je bila izuzetno niska, praktično je bila na donjoj ljestvici ekonomske održivosti svih kapaciteta na području cijele BiH. U tom periodu su ljudi bili prisiljeni u sedmom mjesecu nosivosti poklati velike količine koka nosilica, a da bi se zanovila nova jata, treba vremena, to je jako skupa proizvodnja i iz tog razloga smo došli u situaciju da je cijena konzumnih jaja sada tako velika, pojasnio je i Mesud Pinjo, predsjednik Udruženja peradara FBiH.
Izašli smo i na sarajevske ulice i pijace da vidimo kakva je tamo situacija, a već prvi sagovornik, Ahmed iz Sarajeva, kazao nam je da mu nije jasno zašto u posljednje vrijeme nema jaja na tržištu.
– Navikao sam u tržnim centrima kupovati jaja, ali kako su im police ponekad prazne, kupim ih na pijaci. Smatram da se ovo ne bi smjelo dešavati, jer ima dovoljno onih koji se bave uzgojem nosilica, pa mogu zadovoljiti naše tržište, kazao je Ahmed.

Potražnja

Hasna, jedna od sugrađanki, kaže da jaja uvijek kupuje u tržnim centrima iz razloga što je tu provjeren kvalitet, te je proizvod prošao sve inspekcije.
– Tu mi je sigurnije kupovati, nego od uličnih prodavača kojima se ne može baš vjerovati o porijeklu jaja, rekla je Hasna.
Azira iz Trnova ima svoje koke-nosilice, a jaja prodaje na sarajevskim ulicama ili pijacama. Kaže da školjka jaja od 30 komada košta 12 KM.
– Uvoz je najveći problem za bh. tržište, koji je stao, čemu svjedoči i skuplja cijena jaja u marketima, ali i manjak istih. Problem je i ptičija gripa koja se pojavila ponovo u posljednje vrijeme. Uprkos svemu, slaba je potražnja za domaćim jajima, nekada jedva uspijem prodati i jednu školjku. Besparica je najveći problem, nemaju svi para da izdvoje za domaći kvalitet, pa kupuju uvozno, ispričala je Azira.
Jedan od prodavača nam je kazao da prodaje jaja sa sela čineći uslugu poznanicima. Cijena školjke od 30 jaja je 10 KM, a razlog zašto cijena varira od jednog do drugog prodavača jeste kvalitet, te klasa jaja.
– Koliko god jaja ponesem, sve uspijem prodati. Nekada mi i telefonski naručuju, tako da i unaprijed rasprodam, kazao je prodavač.
Fahreta iz Foče kaže da dolazi u Sarajevo prodavati voće i povrće, ali usput prodaje i jaja.
– Prije je bila veća potražnja za domaćim jajima, ali sada su nam trgovački lanci sav posao uzeli, istakla je Fahreta.

Oslobodjenje.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE