Je li dozvoljeno snimanje radnika u BiH na radnom mjestu?
Brzim razvojem tehnologije i tržišta u svijetu sistemi videonadzora su ubrzo došli i na tržište BiH.
Videonadzor vam omogućava snimanje u realnom vremenu putem interneta, preko bilo kojeg uređaja i bilo gdje da se nalazite u svijetu u svakom trenutku možete pratiti šta se dešava u vašem domu, firmi pa čak i omiljenom ljetovalištu, gradu…
I ne samo to, uz sve imate i opcije komunikakcije preko kamera, promjene uglova na klik, detekcije pokreta, lica i još mnogo mnogo toga. Što dovoljno govori koliko daleko je napredovao ovaj segment tehnologije.
Videonadzor na radnom mjestu
Val narudžbi i instalacije opreme za videonazdor u BiH donosi i više od “sigurnosti od provale”, kako je sa sobom donijelo mnogo prednosti tako je i mnogo negativnih primjera koje možemo primjetiti u praksi.
– Imamo jako veliku potražnju za instalaciju videonadzora, toliko često da čak dobavljači ostaju bez robe. Naravno, pri svakoj instalaciji videonazdora dajemo upute o korištenju videonazdora (op.a. Zakon o videonadzoru) a od nas besplatno dobijaju naljepnice koje se lijepe na vidnom mjestu, samim tim ispoštovali su prvi dio zakona – kaže nam predstavnik agencije koja se bavi instalacijom videonadzora, ime poznato redakciji.
Poslodavci, odnosno pravna lica, su najćešći kupci sistema videonadzora. Instalacije se vrše uglavnom na spoljašnje dijelove poslovnog prostora ali i unutrašnji dio koji čine prostorije sa određenom vrstom robe visoke vrijednosti.
Postavlja se pitanje gdje je granica na kojoj prestaje interes da se zaštiti roba visoke vrijednosti odnosno imovine u firmi, a gdje je početak u kojem se narušava privtnost radnika? Ta granica je jako tanka i nevidljiva, a Zakon ne donosi baš jasno rješenje.
– Od prvog dana radnici su upoznati da u objektu postoji videonadzor. On se koristi samo u slučaju zloupotrebe, odnosno ukoliko dođe do provale ili druge štete na imovini kafića. Kao atraktivan objekat česta smo meta vandala koje uspješno rješavamo upravo uz pomoć videonadzora – kaže za naš portal Belmin Kovačević, vlasnik jednog od najposjećenijeg ugostiteljskog objekta u Kaknju.
Šta kaže Zakon: Koje snimanje je dozvoljeno snimanje
Prema Zakonu i zaštiti ličnih podataka snimanje radnika na radnom mjestu je dozvoljeno ali samo uz poštivanje određenih uslova koje nalaže Zakon, ukoliko se ne poštuju imate osnov za tužbu protiv poslodavca.
Prema Članu 21a (Obrada ličnih pdoataka putem videonadzora) stav 2 kaže:
– Kontrolor koji vrši videonadzor dužan je da donese odluku koja će sadržavati pravila obrade s ciljem poštovanja prava na zaštitu privatnosti i ličnog života nosioca podataka, ako videonadzor nije propisan zakonom. Dalje, u stavci 3 se kaže:
– Kontrolor koji vrši videonadzor dužan je da na vidnom mjestu istakne obavještenje o vršenju videonadzora i kontakt putem kojeg se mogu dobiti pojedinosti o videonadzoru.
Prema ovome, poslodavac je dužan sačiniti pravila ali i obavijest da se u prostorijama firme (poslovnog prostora) vrši snimanje, odnosno instaliran videonadzor.
Ukoliko to ipak ne izvrši, poslodavac podliježe mogućoj kazni od 10.000 KM do 100.000 KM, što je propisano Zakonom u članu 49 i član 21a.
Da li poslodavac mora tražiti dozvolu za snimanje od strane radnika?
Poslodavac u Bosni i Hercegovini nije dužan obavijestiti radnika o snimanju, ukoliko je to snimanje u skladu sa Zakonom, a on propisuje sljedeće:
Kontrolor podataka (op.a. u ovom slučaju poslodavac) može da obrađuje podatke bez naglasnosti nosioca podataka (op.a. u ovom slučaju radnik) ako je ispunjen jedan od sljedećih uslova:
a) ako vrši obradu ličnih podataka u skladu sa zakonom ili je obrada neophodna da bi se ispunile nadležnosti utvrđene zakonom;
b) ako je neophodno da nosilac podataka na sopstveni zahtjev pristupi pregovorima u ugovornom odnosu ili da se ispune obaveze koje su dogovorene sa kontrolorom;
c) ako je neophodno da se zaštite vitalni interesi nosioca podataka, ili se mora prekinuti obrada podataka, a prikupljeni podaci moraju se uništiti;
d) ako je obrada ličnih podataka potrebna da bi se ispunio zadatak koji se izvršava u javnom interesu;
e) ako je neophodna zaštita zakonitih prava i interesa koje ostvaruje kontrolor ili treća strana, i ako ova obrada ličnih podataka nije u suprotnosti sa pravom nosioca podataka da zaštiti sopstveni privatni ili lični život;
f) ako je neophodno da izvršavanje legitimnih aktivnosti političkih partija, pokreta, udruženja građana, sindikalnih organizacija i vjerskih zajednica, osim gdje preovladavaju interesi za osnovna prava i slobode nosioca podataka nad aktivnostima, posebno pravo na privatnost u odnosu na obradu ličnih podataka.
U ovom dijelu Zakonu nije navedena zamka u koju često poslodavci upadaju, a predstavlja osnov za tužbu. Ako koristimo videonazdor sa audio snimanjem, poslodavac krši Zakon. Audio snimanje (putem videonadzora) nije dozvoljeno.
Cijela priča uz Zakon čini se kao jasna, ipak ovo je Bosna i Hercegovina samim tim imamo i određene propuste koji se najbolje ogledaju u praksi.
Obzirom da postoje određeni uslovi po kojima poslodavac ‘ne mora’ obavijestiti radnika o snimanju prostorija u kojima isti radi, pitanje je kako radnik može znati da li poslodavac odaje njegove privatne podatke trećim licima, te kako će se i na koji način poslodavac kazniti ukoliko radnik na neki način dozna da se njegovi privatni podaci zloupotrebljavaju i da li će njegove informacije o zloupotrebi informacija od strane poslodavca biti validne?
HAYAT
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE