Jelovnik za buduće majke: Hrana koja povećava šanse za trudnoću

Jelovnik za buduće majke: Hrana koja povećava šanse za trudnoću
She keeps her mealtimes healthy

Mnoga istraživanja su pokazala da određenim promjenama u prehrani možemo utjecati na povećanje plodnosti, smanjiti rizik od pobačaja i obezbijediti zdravu trudnoću.

Postoji hrana koja je puna antioksidanasa i štiti jajnike i spermu od slobodnih radikala, ali postoji i ona koja može biti vrlo štetna za plodnost i začeće.

Kako biste stvorili što bolje preduvjete za zdravo začeće, važno je izabrati i prave proizvode.

Istraživanje na Univerzitetu Harvard je pokazalo da se neplodnost smanjuje za 80 posto ako buduća majka primjenjuje tzv. “plodnu dijetu”, odnosno ako se podvrgne određenom režimu prehrane, ali i promijeni nezdrave životne navike.

Time se, ističu učesnici studije, obezbjeđuje dovoljna količina antioksidansa, koji štite reproduktivne organe, uspostavlja hormonski balans, smanjuje rizik od pobačaja i ojačava organizam prije trudnoće.

Kao najvažnije preporučuje se povećan unos organskog voća i povrća i savjetuje strogo izbjegavanje svih GMO namirnica.

Kada se radi o mliječnim proizvodima, najbolje ih je kupovati od lokalnih proizvođača. Pronađite seoska domaćinstva gdje ljudi sami proizvode te namirnice ili kupujte u trgovinama u kojima se prodaje organska hrana.

Riba je vrlo važna u prehrani budućih majki zbog omega-3 masnih kiselina. One potpomažu normalan rad hormona, ublažavaju upale i reguliraju menstrualni ciklus. Izbjegavajte tunjevinu i bazirajte se na ribe hladnih voda poput bakalara i lososa. Ne kupujte ih zaleđene.

Birajte meso od organski uzgojenih životinja, a ako koristite brašno neka to bude ono od cjelovitog zrna ili kukuruzno. Također, konzumirajte i više sirovih žitarica.

Izbacite soju i proizvode od soje, jer negativno utječu na hormonski balans. Izbjegavajte šećer i kupovne sokove. Ako već želite da popijete sok, najbolje je da ga pripremite sami od omiljenog voća ili kombinirate smoothie napitke.

I, ne zaboravite, pijte puno čiste izvorske vode i radite lagane vježbe, barem dva puta sedmično.

Napravite domaću paštetu

Od mesnih proizvoda preporučuje se da sami pripremite paštetu od pileće džigerice. Jetrice su bogate folnom kiselinom, vitaminima, cinkom i željezom.
Jaja obiluju vitaminima D i B12 i proteinima. Birajte organska ili kupujte domaća.

Poželjno voće i povrće

Po boji povrća možete približno odrediti i količinu vitamina. Crveno i zeleno je bogato vitaminom C, narandžasto vitaminom A, a bijelo obično ima više sumpora. Trudite se da u toku dana jedete što više različitog povrća kako biste unijeli što više različitih vitamina.

Od voća prednost dajte suhim šljivama, grožđicama, šipku, jagodama i borovnicama. Jedite svježe, netretirano i sirovo.

Orasi i sjemenke

Orašasti plodovi i sjemenke obezbjeđuju omega 3, vitamin E, proteine i cink. Jedite ih sirove i to posebno: orahe, sjemenke lana, konoplje, bundeve, suncokreta, susam, bademe…

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE