Jeste li spremni za Prvi maj: Sutra pripremite savršen roštilj!

Jeste li spremni za Prvi maj: Sutra pripremite savršen roštilj!

Sezona roštiljanja je otvorena: 1. maj je sutra – jeste li spremni?

Roštiljanje ne mora nužno značiti i prejedanje, nezdravu hranu i mnoštvo kalorija; roštilj može biti ukusan i zdrav obrok ukoliko ne pretjerujete i slijedite ove savjete, piše Lifepressmagazin.

Skuhajte meso prije nego ga stavite na gril. Nije obavezno, ali brže će biti pečeno, a i ukusnije. Koristite manje komade mesa, brže ćete ih spremiti i potrebna je manja temperatura. Češće ih okrećite i trudite se da bude što manje dima.

Izbjegavajte mesne prerađevine, poput kobasica, sudžukica ili hrenovki, jer sa njima povećavate rizik od srčanog udara, dijabetesa i drugih bolesti. Radije birajte neobrađeno meso, odreske, pileća prsa, ribu, gljive, hamburger od povrća…

Ukoliko se pak odlučite na kobasice, obavezno ih zarežite s jedne i druge strane, stavite ih na roštilj i pecite deset do petnaest minuta, okrećući ih povremeno kako bi ih vatra zahvatila sa svih strana i pazite da ne pregore.

Trudite se da ne prepečete hranu i koriste marinirano meso, biljke i začine: karanfilić, ruzmarin, paprika, đumbir, origano, biber, bijeli luk, sok od limuna, sirće…

Povrće – najbolji saveznik roštilja!

Obilno koristite povrće (kako pečeno, tako i svježe) i više gljiva, a ovom prilikom možete upotrijebiti aluminijsku foliju u koju možete staviti meso, gljive ili drugo povrće (na roštilju se najbolje pripremaju tikvice, patlidžan, crvene paprike i šampinjoni), začinite po želji, zamotajte u svežanj i pecite na grilu nekoliko minuta s obje strane (ili duže, zavisi od hrane). Dobit ćete ukusan obrok, koji se kuhao na visokoj temperaturi u svom soku.

Također, možete koristiti štapiće na koje ćete nabosti miks raznovrsnog povrća – samog ili u kombinaciji s mesom. Vrlo brzo se priprema, a kada povrće poprimi rumenu boju, vrijeme je da ga sklonite s vatre.

Mali trikovi:

Riba je posebna priča. Riječna ili morska, naročito ona manja koju u komadu možete baciti na usijanu rešetku. Naravno, prvo je treba očistiti i dobro osušiti ubrusom. Za razliku od drugog mesa, ribu ne treba prethodno dugo marinirati jer će se raspasti na roštilju. Samo je dobro spolja posolite i malo nauljite maslinovim uljem neposredno pred pečenje.

Ribu na roštilju nikako ne treba stalno prevrtati, nego je ostavite da se dobro ispeče s jedne strane, pa se potrudite da je samo jednom prevrnete na drugu stranu. Pazite da žar ne bude mnogo jak. U toku pečenja ribu treba često, grančicom ruzmarina, premazivati marinadom (so, maslinovo ulje, bijeli luk ili samo maslinovo ulje).

S ćevapima ne možete pogriješiti

Znamo, nisu zdravi, ali ipak ćevape gotovo ništa ne može zamijeniti. S njima nikada nećete pogriješiti jer ne postoji osoba koja ih ne voli. Ukusni su, brzo se spremaju i fantastični su sa svim mogućim prilozima, ali i bez njih u trenutku kada se puše u prethodno ugrijanoj lepinji. Njih nije potrebno začinjavati jer je sve to prethodno urađeno u mesari. Sve što treba je da ih odmah po vađenju iz kese bacite na roštilj.

Odličan saveznik ukusnih ćevapčića su velike količine luka, koje su toga dana posebno dozvoljene i čak poželjne, jer je upravo u tome čar divljeg roštiljanja i opuštenog druženja.

Bitno je samo da ih pečete dok ne porumene, a kako biste bili sigurni da su gotovi, poslije desetak minuta probušite jedan ćevap mašicama da provjerite da li su pečeni.

Brzo i jednostavno: Bijelo meso

Sprema se vrlo brzo i jednostavno, baš poput ćevapa. U mesari možete tražiti već začinjene filete ili one koji to nisu. Ukoliko uzmete ove druge, neće vam trebati ni mnogo vremena, a ni filozofije da to uradite.

Bijelo meso možete začiniti vegetom ili solju, a za one koji vole nešto pikantnije mogu se odlučiti i na curry, koji će piletini dati jači ukus. Piletinu pecite dok ne dobije zlatnastu boju, u prosjeku nekih desetak minuta, u zavisnosti od jačine vatre.

Radiosarajevo.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE