JESTE LI ZNALI ZA OVE OBIČAJE U TRADICIJI VJENČANJA BOŠNJAKA: Razgovarali smo sa ef. Šljivom i Hošićem

JESTE LI ZNALI ZA OVE OBIČAJE U TRADICIJI VJENČANJA BOŠNJAKA: Razgovarali smo sa ef. Šljivom i Hošićem

O Islamskoj tradiciji Bošnjaka prilikom organizacije vjenčanja govorimo 27. dana ramazana u emisiji „Značajni simboli“ Hayat TV-a razgovarali smo sa mr. Melik ef. Šljivo i Enver ef. Hošić.

Mnogobrojni su običaji kod bosanskohercegovačkim muslimana koji su se vremenom mijenjali shodno stanjima i pozicijama života samim muslimana.

Mnogi ti običaji koji su bili su nasljeđeni iz staroslovenske tradicije, ali su dolaskom islama izmjenjeni.

  • Kod bosanskohercegovačkim muslimana tada je bila važnija svadba koja se provodila nekoliko dana nego sami čin koji bi se obavljao kod nadležnih organa. Kada bi se momak i djevojka zagledali i kada bi ona obećala da će se uzeti za momka, momak bi poslao majku ili neku drugu ženu da ide u prošnju. Ta osoba koja je išla u krošnju zvala se svatica – kazuje nam ef. Šljivo.

Danas dosta toga nije kao nekada.

Kada se momak i djevojka dogovore oko vjenčanja i da će supiti u bračnu zajendicu obavještavaju svoje roditelja. To nije klasična prošnja kao što se pamti ranije kazuje nam

  • Opet to zavisi od mjesta do mjesta, od porodice do porodice. Od mladenaca njihovog svjetlonazora, da li žele na ovaj ili onaj način da pristupe svadbi.  Danas nema nekakv okvir u koji se može okviriti jedno vjenčanje, da li općinsko ili šerijatsko. Mladenci vrlo često mogu da budu kreativne oko svadbe. Nakon što se dogovore oko vjenčanja, dogovori se Općinsko vjenčanje i kada svatovi krenu onaj idu obično u velikim svatovima, ali samo određeni dio, bliža prijatelji rodbini idu kući od mlade. Naravno, prilikom dolaska , zadržali su se određeni običaji oko vjenčanja. Kada kreće mlada nju izvodi glavni svat i jenga uz obavezno učenje tekbira. Nakon izvođenja malde odlaze u Općinu na vjenčanje, nakon toga u Džamiju na šerijatsko vjenčanje te onakon obavljanja ovoga odalzi se u kuću mladoženje. Običaji prilikom dolaska su davanje meda,  stavljanje Kur’ana pod desnu ruku, muškog djeteta u krilo kako bi u tu kuću donijela muški porod – pojašnjava nam ef. Hošić.

Još jednom ef. Hošić napominje da je dosta stvari prilikom obavljanja današnjeg vjenčaja izmijenjeno ali se szadržala ona suština kako bi bili pod okriljem Allahove zaštite.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE