Jesu li Bosanci i Hercegovci zbog rasta cijena promijenili potrošačke navike?

Jesu li Bosanci i Hercegovci zbog rasta cijena promijenili potrošačke navike?

U Bosni i Hercegovini je zabilježen rast cijena proizvoda i usluga za 15,8 posto u odnosu na isti period prošle godine.

Najviše poskupljuju osnovne životne namirnice, te kupovina svakim danom postaje novi izazov. Cijene hljeba, mlijeka, mliječnih proizvoda, mesa, ulja dosegle su rekordne iznose što je dodatno promijenilo i potrošačke navike građana.

Potrošačke navike se mijenjaju već nekoliko zadnjih godina i karakterišu se u odricanju. Porodice se, kažu u Udruženju Futura, odriču raznih stvari koje su im potrebne za razvoj.

“Sada se to dešava još više. Porodice se odriču osnovnih namirnica, kvalitetne ishrane. Dakle tu više nema dalje. Veliki je problem što je niz usluga poskupio i prehrambeni proizvodi radi povećanja cijena goriva. Mi imamo smanjenje cijena nafte a druge cijene ostaju iste. Vidi se da ne postoji jedan sistem, saradnja, kooperacija kako bi se ublažila ova kriza – kazao je Marin Bago iz Udruženja za zaštitu potrošača “Futura”.

Pred vratima je i sezona grijanja u koju ulazimo sa rekordno visokim cijenama energenata. Pelet je u godinu dana poskupio gotovo 100 potso. Cijena je tek nakratko relaksirana poslije odluke o privremenoj zabrani izvoza. No ponovo je vraćena zbog visoke cijene nafte, kažu prodavci. Potražnje ima, ali se kupuju manje količine.

Već se pripremaju svi za zimsku sezonu. Potražnja je manja. Što je nekada bilo 3-4 tone sada je 1 ili 2 tone – navodi Muhamed Helać, menadžer firme “Drvosječa” za BHRT.

Iako su prognoze nezahvalne, ohrabruju najave pozitivnih trendova.

Kao što ste vidjeli da cijena nafte ide dole što će se odraziti i na jedan vrlo važan input u proizvodnji svega. Drugo, vidimo da Ukrajina uspijeva plasirati dio svojih proizvoda na svjetsko tržište. Vidimo i da dolazi neke druge promjene koje su na neki način ohrabrujuće ali je vrlo teško u ovim okolnostima davati preporuke šta da radite – rekao je Ljiljan Veselinović, vanredni profesor Ekonomskog fakulteta UNSA.

U Bosni i Hercegovini imamo najavu dodatnog smanjenja cijene goriva u narednih desetak dana. Hoće li ih pratiti i cijene osnovnih namirnica tek ćemo vidjeti.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE