Jokić ponovo ispisao historiju NBA

Košarkaši Denver Nuggetsa pobijedili su Detroit Pistonse 131:114 u utakmici koju statističari izdvajaju zbog rekorda sezone koji je ubacio Jamal Murray (37 koševa) i neobične, ali dominantne predstave Nikole Jokića.

Dvostruki MVP NBA lige i najkorisniji igrač prošlosezonskog finala, u kojem je Denver osvojio prvi naslov u svojoj historiji, odlučio je biti napadački neaktivan u utakmici protiv omjerom najslabije momčadi lige. Prema košu Pistonsa uputio je tek tri lopte i pogodio dvije za tek četiri poena. U ostalim statističkim kategorijama koje se obično ističu bio je dominantan.

Prvi u historiji s takvim brojkama

Jokić je susret završio sa 16 asistencija, sedam skokova i pet blokada. Niko na parketu nije imao bolje brojke od njega ni u jednoj od tih kategorija. Ono što se posebno izdvaja jest podatak da niko u historiji NBA lige utakmicu nije završio s minimalno 15 asistencija i barem pet skokova i blokada a da je pritom ubacio manje od pet koševa. Odigrao je manje od 25 minuta.

Pet blokada predstavlja i izjednačenje njegovog rekorda u NBA ligi. Ostao je prekratak za dvije asistencije da bi i u toj kategoriji izjednačio osobni najbolji učinak. U posljednjoj četvrtini nije ulazio u igru.

Denver je utakmicu prelomio trećom četvrtinom (43:28), kojom je usmjerio Detroit prema 18. uzastopnom porazu na gostovanjima. Jalen Duren ubacio je 20 za Pistonse dok je Bogdanović dodao 14.

Murray je uz 37 poena imao i pet skokova za Nuggetse, dok su Michael Porter Jr. i Kentavious Caldwell-Pope dodali po 18 koševa.