Još jedna pozitivna priča iz Srebrenice: Otvorena škola sporta za najmlađe

Još jedna pozitivna priča iz Srebrenice: Otvorena škola sporta za najmlađe

U Srebrenici je počela sa radom Škola sporta Srebrenica koja je namijenjena djeci predškolskog i mlađeg školskog uzrasta.

Osnivači i treneri ove škole su dugogodišnji sportisti i sportski radnici, bračni par Marinković, Kristina i Nemanja. Kristina je nosilac crnog pojasa 3. dan u karateu. Ona se ovim borilačkim sportom bavi već 20 godina i osvajač je evropskih i svjetskih medalja.

Kristina je završila pedagoški fakultet i trenersku školu, a osnivač je i trener Karate kluba „Želja Ipon“ koji već godinama ima odlične rezultate u našoj državi, ali i van nje.

Njen suprug Nemanja je takođe dugogodišnji sportista, fudbal je trenirao od malih nogu, radio kao fudbalski trener, a već 4 godine je kondicioni trener u Karate klubu „Želja Ipon“ koji djecu podučava u Srebrenici i Bratuncu.

“Polaznici škole su djeca od 3-10 godina a glavni razlog ili „krivac“ za pokretanje škole sporta bio je naš sin Nikolaj”, kaže Kristina kroz osmijeh i dodaje: “On jako voli sport, a kao i svi njegovi vršnjaci i malo starija djeca koja bi željela da se bave sportom do sada nisu imali mogućnosti da se u tom uzrastu počnu baviti nekim sportom u Srebrenici. Kroz ovu školu djeca će moći da nauče dosta toga iz oblasti sporta.”

Program omogućava da djeca steknu znanja iz oblasti sporta učeći tehniku, pravila i osnove taktike različitih sportova.

“Mi ćemo kroz poligone, elementarne igre i druženje naučiti djecu osnovne elemente više pojedinačnih sportova, pravila sporta, poboljšati im koordinaciju, balans, motoriku i opšti razvoj. Od danas do kraja maja, osnovni dio programa škole sporta provodit ćemo kroz treninge u sali. Od 1. juna nastojaćemo da bar jedan trening sedmično bude u prirodi. Na ovim treninzima, djecu ćemo obučavati elementima atletike, gimnastike, košarke, fudbala, odbojke, tenisa, rukometa i borilačkih vještina. Takođe ćemo kroz igru raditi i vježbe jačanja posturalne muskulature, koja je danas vrlo slaba kod djece, što ima za posljedicu često javljanje tjelesnih deformiteta“, dodaje Kristina.

Jedan od roditelja koji je na prvi trening doveo dijete ne želi da mu spominjemo ime, ali kaže:

“Dobro je da se bilo šta pozitivo dešava u ovom napola mrtvom gradu. U ovom vremenu mobilnih telefona i otuđenosti, druženje i svaka zdrava aktivnost je dobro došla pogotovo za ovaj najmlađi uzrast. Nešto će naučiti i upoznati se sa osnovama sporta, možda to budu prvi koraci neke buduće sportske zvijezde ali i način da izbace “višak” energije. Čitao sam da trogodišnjaci imaju energije kao vojnici, tako da im treba fizička aktivnost. To je dobar, najbolji, način za zdrav psihomotorni razvoj.”

Treninzi će se održavati dva puta sedmično, ponedjeljkom i petkom u vremenu od 16:30 do 17:30 sati. Interesantno je da roditelji ne mogu prisustvovati treninzima, a Kristina to ovako objašnjava:

“Kroz ranije iskustvo imali smo priliku da vidimo da djeca, ako su roditelji prisutni treningu, svu pažnju i koncentraciju usmjere ka njima a ne ka pravilnom radu vježbi. Takođe više slušaju roditelje nego trenere, te iz toga razloga smo odlučili da roditelji ne prisustvuju svakom treningu, već će biti određen jedan trening u mjesecu kada mogu doći i pogledati napredak svog djeteta.”

Škola sporta Srebrenica radi u centru grada, iznad marketa u prostoru na trećem spratu, što im je omogućila Opština Srebrenica. Dio potrebne opreme za rad je kupljen sredstvima doniranim od Ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica, a dio iz ličnih sredstava bračnog para Marinković koji su osnivači škole.

“Mjesečna članarina iznosi 30 KM i nastojaćemo da od tih sredstava dokupljujemo novu opremu potrebnu za rad školice a imamo namjeru raditi sve dok ima zainteresovane djece, odnosno roditelja koji će svoju djecu dovoditi na treninge”, kaže za kraj Kristina Marinković.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE