Još nema adekvatnog sistema reparacije za žrtve

Još nema adekvatnog sistema reparacije za žrtve

Ajna Mahmić, pravna savjetnica organizacije „TRIAL International“, kaže za „Avaz“ da BiH, ni tri decenije nakon rata, nije uspostavila adekvatan sistem reparacije za preživjele žrtve ratnog seksualnog nasilja. Distrikt Brčko BiH pred sobom ima važan zadatak, da usvajanjem Zakona o civilnim žrtvama rata u BiH odgovori na stvarne potrebe civilnih žrtava rata. Godinama su žrtve iz ove administrativne jedinice u nepovoljnoj poziciji u odnosu na žrtve iz FBiH i RS, jer trenutna Odluka o zaštiti civilnih žrtava rata Distrikta Brčko predviđa niži obim prava u odnosu na entitetske zakone.

– Prepreke i nedostaci sadašnjeg pravnog okvira su brojne. Naprimjer, rok za podnošenje prijave za priznavanje statusa žrtve torture u RS je pet godina od dana kada je zakon stupio na snagu (i istječe 2023. godine). Mjesečne naknade dostupne preživjelima također nisu harmonizirane, te su različite u tri administrativne jedinice, a kreću se u rasponu od 137 do 680 KM – govori Mahmić.

Preživjelima u FBiH i Distriktu Brčko nije osiguran besplatan pristup banjskoj rehabilitaciji, što je značajna mjera rehabilitacije koju kao takvu prepoznaju kako žrtve tako i eksperti medicinske i psihijatrijske struke.

– BiH je u više navrata upozorena da mora adresirati potrebe preživjelih žrtava ratnog seksualnog nasilja. Tako je Komitet UN-a za borbu protiv torture 2019. godine donio odluku kojom je utvrdio da preživjeloj žrtvi seksualnog nasilja i torture u ratu, gospođi A. nije omogućeno efikasno i realno provodljivo pravo na odgovarajuću i pravednu naknadu štete i što potpuniju rehabilitaciju, te izdao pet preporuka kojim je naložio BiH da joj isplati naknadu štete, osigura pružanje odgovarajuće i besplatne medicinske i psihološke pomoći te javno službeno izvinjenje – kazala je Mahmić.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

POVEZANE OBJAVE