Još nije počela gradnja eko-kuće na Smetovima

Još nije počela gradnja eko-kuće na Smetovima

Zenički izviđači, Grad Zenica i Zeničko-dobojski kanton u protekle dvije godine su u nekoliko navrata najavljivali početak gradnje eko-kuće na zeničkom izletištu Smetovi. Ali, do toga nije došlo.

U izviđačkom kampu na Boračkom jezeru tokom otvorenja 7. interetničkog volonterskog izviđačkog kampa predsjednik SIGZ-a Edin Šarić, te predstavnici Gradske uprave Zijad Softić i Skupštine ZDK-a Jasmin Duvnjak, istakli su da će ta eko-kuća na Smetovima, čiju gradnju će finansirati Zenica i ZDK, biti brzo završena. Upitali smo ih gdje je zapelo.

Spremnost postoji

– Svi znamo da je u budžetu Grada za 2018. planirano 100.000 maraka i da je dio tih sredstava već utrošen za dozvole i glavni građevinski projekat, za što je plaćeno JP Zenica. Treba još isposlovati građevinsku dozvolu i radovi mogu početi. U februaru je Vlada ZDK-a zaključila da se 100.000 KM iz Ministarstva za okoliš da Gradu Zenica za izgradnju eko-kuće na Smetovima koju će koristiti Savez izviđača grada Zenica. Od tada daljih informacija nema. Nadam se da će Kanton ispuniti obaveze koje je preuzeo. Postoje i obećanja iz Gradske uprave da će ako bude potrebno i rebalansom budžeta povećati sredstva za realizaciju, kazao nam je Šarić.

image
Edin Šarić

Jasno je, napominje on, da postoji spremnost Grada, a nada se da postoji i spremnost ZDK-a za realizaciju projekta. Takođe, i kompanija ArcelorMittal Zenica spremna je da se aktivnije uključi u realizaciju projekta i izdvoji više novca od obećanog.

Softić je potvrdio da je 100.000 KM planirano u budžetskoj stavci za boračko-invalidsku zaštitu i društvene djelatnosti, te da je već operativno u dijelu koji se odnosi na troškove plaćanja projekta i pratećih dozvola koje su neophodne da bi se pristupilo gradnji.

– Sve je riješeno oko imovinskopravnih odnosa, iskoličen je prostor na kome se treba graditi i što je najvažnije, čitav projekat je dio prethodnih dogovora Grada, Kantona i Mittala. Rečeno je da se gradnja može završiti u dvije budžetske godine. Nije još određen model, da li će poslove voditi SIGZ ili Grad, a od toga zavisi gdje će se sredstva prebaciti, istakao je Softić.

image
Zijad Softić

Jasmin Duvnjak kaže da ni on, niti Skupština ZDK-a nisu direktno uključeni u projekat, da su to Vlada i resorno ministarstvo, ali kao predsjedavajući Skupštine daje apsolutnu podršku izviđačima za realizaciju projekta.

– Kad su u pitanju operativni i tehnički aspekti projekta Eko-kuća na Smetovima, slabo poznajem pojedinosti, ali sam na zvaničnom susretu predstavnicima Saveza izviđača grada Zenica prije tri mjeseca dao ličnu podršku vezano za realizaciju ovog projekta. Očekujem da se u skorije vrijeme intenziviraju i napori i razgovori između Ministarstva za prostorno uređenje, promet, komunikacije i zaštitu okoline ZDK-a, nadležnih gradskih službi i, naravno, SIGZ-a i da se počne sa realizacijom stvari koje su ranije dogovorene. Očekujem, pogotovo od Ministarstva, da svoj dio obaveza izvrši i da se zajedno sa obavezama koje imaju Grad i ostali potpisnici protokola krene u realizaciju projekta, rekao je Duvnjak.

image
Jasmin Duvnjak

Javna je tajna da u Zenici, kada su u pitanju projekti od lokalnog i kantonalnog interesa, sve ovisi o tome ko je s kime dobar i na čijoj je “strani”. Zbog sukoba na relaciji gradonačelnik Fuad Kasumović – premijer ZDK-a Miralem Galijašević, ispaštaju, očito i izviđači. Naprosto, ako je gradonačelnik nekoga primio ili finansijski podržao, njemu su zatvorena vrata Kantona. Ako Kasumović nekoga izbjegava ili odbija podržati, velike su šanse da će ga Galijašević objeručke prihvatiti. Situacija je manje-više ista i na drugoj strani, od strane Grada gledajući na to kako reaguju prema nekome ZDK i Galijašević.

Boravak u prirodi

Saznajemo da je početkom posljednje tri budžetske godine (2016, 2017. i 2018) resorni ministar Fahrudin Brkić dostavljao Vladi programe utroška u kojim je sva tri puta bilo uvršteno i 100.000 KM za eko-kuću na Smetovima. Ali, do realizacije nije nikad došlo. Zapelo bi negdje u kabinetu premijera i Vlada ZDK-a nije davala saglasnost za uplatu novca namijenjenog eko-kući na račun Grada. Prethodne dvije godine pare su ostale neutrošene, a kako stvari stoje, tako bi moglo biti i na kraju ove.

Inače, ovo je izborna godina, a očigledno je da ni gradonačelnik Kasumović, ni premijer Galijašević ne popuštaju u svojim stavovima. Prvi je nosilac liste Nezavisnog bloka iz Zeničko-dobojskog i Srednjobosanskog kantona za Parlamentarnu skupštinu Bosne i Hercegovine, a drugi nosilac liste Stranke demokratske akcije iz sjevernog i srednjeg dijela ZDK-a za Parlament Federacije BiH. Vjerovatno je da će jedan od njih ili možda i obojica, nakon oktobra, nastaviti rad na drugim pozicijama. Nadati se da će se ovaj projekat nakon oktobarskih izbora, ipak, pokrenuti sa mrtve tačke. Uz malo dobre volje i puno razumnije političare.

Podsjetimo, u januaru je došlo do manjih korekcija dimenzija eko-kuće. Išlo se na varijantu da se spusti cijena objekta, da bude jeftiniji za izradu, ali i za održavanje. Kapacitet je ostao isti, 50 kreveta, u sobama sa četiri, šest i osam do deset kreveta. Trebala bi postati edukativno-pokazni školski centar u potpunosti sagrađen od ekološki prihvatljivih materijala, a na njoj bi bili instalirani svi poznati alternativni načini korištenja energije (solarna, vjetrenjače, ekološka septička jama).

Šarić kaže da će ona, pored toga što će biti objekat za smještaj izviđača, za boravak djece u prirodi, edukacije mladih, za nevladine organizacije iz Zenice i cijele BiH, biti centar koji će djeci pokazati istinsku eko-kuću koja bi, pored tih prirodnih materijala imala ugrađene solarne panele za korištenje sunčeve energije, vjetrenjače i postavljenu jednu malu teleskopsku stanicu tako da se upotpuni dječiji doživljaj za vrijeme boravka na toj lokaciji koja se nalazi na hiljadu metara nadmorske visine. Trebao bi se urediti i botanički vrt u blizini i u nekoj daljoj fazi razvoja baby ski-lift dužine stotinjak metara.

Oslobođenje.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE