Kada će BiH dobiti 4G mrežu?

Kada će BiH dobiti 4G mrežu?

Na inicijativu Fuada Čibukčića, predsjednika Nadzornog odbora “BH Telecoma”, u plan aktivnosti za ovu godinu uvršten je i projekt pokretanja LTE tehnologije, odnosno uvođenja mreže 4G Advance. Time bi BiH iz nepopularnog društva zemalja koje su još na 3G mreži, gdje se nalaze Ukrajina i Albanija, prešla u društvo Njemačke i Turske, koje jedine za sada imaju mrežu 4G Advance.

Javni poziv

Čibukčić za naš list kaže da bi ovim projektom BiH mnogo dobila kao i njeni građani, a “BH Telecom” bi utvrdio svoju lidersku poziciju na telekomunikacijskom nebu u našoj zemlji.

– Primjera radi, 700 posto bismo imali brži prijenos podataka – naglašava Čibukčić.

fuad-cibukcic3

Čibukčić: Inicijator projekta

On dalje navodi da je do sada osnovna prepreka bila legislativa koju je Ministarstvo komunikacija i prometa BiH, s Ismirom Juskom (SBB) na čelu, promptno riješilo s prelaskom na digitalni signal te se oslobodio frekventni opseg.

– Država bi inkasirala, prema nekim procjenama, oko 36 miliona KM od prodaje licenci operaterima, a Regulatorna agencija za komunikacije treba da utvrdi način dodjele licenci u javnom pozivu koji oni raspisuju – dodaje Čibukčić.

Koliko su u “BH Telecomu” ozbiljno shvatili ovu priliku, govori i Tarik Čaršimamović, izvršni direktor ove kompanije za tehnologiju i razvoj servisa.

tarik-carsimamovic

Čaršimamović: Ulaganje u budućnost

– Već smo pripremili neophodnu dokumentaciju. Dio zavisi od dodjele frekvencija, a Vijeće ministara treba usvojiti dokument o politici sektora. Taj dokument je već prošao javnu raspravu, sada slijedi usvajanje na Vijeću ministara i odluka o načinu dodjele licenci. Nakon toga možemo krenuti u uvođenje mreže koja odgovara uvjetima i smatram da je ovo ulaganje u budućnost – ističe  Čaršimamović.

Odluka o koncesiji

Iz Regulatorne agencije za komunikacije BiH (RAK) kažu da su i oni završili svoj dio obaveza u smislu da je osiguran neophodni radiofrekventni spektar, ali koji se ne može staviti u upotrebu dok Vijeće ministara BiH ne donese strateški dokument – politiku sektora telekomunikacija.

– Podsjećanja radi, Agencija još radi u skladu s Politikom sektora telekomunikacija koja predviđa aktivnosti do 2012. Nadamo se da će Vijeće ministara BiH donijeti novi strateški dokument u što skorije vrijeme kako bi se sektor telekomunikacija dalje razvijao, što podrazumijeva i razvoj mreže sljedeće generacije (NGN), te uvođenje 4G mreže. Vijeće ministara odlučuje o visini koncesije, kao i o tome kada, kome i kako će se ona dodjeljivati – kažu iz RAK-a.

Višestruka korist

Osim direktne koristi za državni budžet, bila bi omogućena znatna ulaganja u mrežnu infrastrukturu mobilnih operatera, te uvođenje novih usluga

Frekvencije koje bi se dodjeljivale 4G operaterima omogućile bi pokrivanje ruralnih područja s manjom gustoćom stanovnika, a operateri bi mogli efikasnije planirati razvoj mreža

Smanjio bi se digitalni jaz između urbanih i ruralnih sredina

Povećanje brzine širokopojasnog pristupa internetu pozitivno bi se odrazilo na ekonomiju u cjelini, a naročito u slabije razvijenim područjima

36 miliona KM inkasirala bi država od prodaje licenci operaterima

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica