Kada će biti usvojen budžet Federacije Bosne i Hercegovine?

Iako je pred kraj prošle godine Vlada Federacije Bosne i Hercegovine utvrdila i u parlamentarnu proceduru uputila Prijedlog budžeta za 2023. godinu po hitnom postupku, već sada je jasno kako će usvajanje ovog zakonskog akta sačekati novi saziv Parlamenta Federacije, koji još do kraja nije konstituisan. Prema našim saznanjima, konstituisanje Doma naroda očekuje se već naredne sedmice, a budžet do kraja januara, kada i završava fiskalna godina. 

Zakon o budžetima je jasan: budžetski kalendar je obavezao i premijera, ali i ministra finansija, da do 1. novembra Vlada treba da utvrdi nacrt budžeta te ga do 5. novembra dostavi u parlamentarnu prcoeduru, no ti rokovi nisu ispoštovani, pa imamo situaciju da sada nemamo ni budžet ni privremeno finansiranje. Budžet se, prema zakonu, mora donijeti najkasnije do 31. marta 2023. godine, no ako ga i tada ne bude, u Federaciji će stati sve isplate. 

“Ako bude političke volje, nema nijednog razloga da ne bude budžet usvojen po hitnoj proceduri do kraja januara. Dakle, da li eventualno poslije konstituirajuće sjednice, možda čak u nekim idealnim okolnostima i u okviru konstituirajuće sjednice, to je proceduralno moguće da se dogodi do kraja januara, odnosno vrlo je vjerovatno”, kaže generalni sekretar Doma naroda Parlamenta FBiH Izmir Hadžiavdić. 

Već godinama je praksa u Federaciji da se budžet donosi po hitnoj proceduri, bez mogućnosti raspravljanja o njemu u Federalnom parlamentu. I upravo se ta praksa mora zaustaviti, jer je do sada, kako su nam rekli pojedini novoizabrani zastupnici, Vlada Federacije od početka svog mandata usvojila po hitnom postupku 25 milijardi maraka, ne pitajući nikoga kako će taj novac potrošiti. Dvije su opcije šta bi nova većina mogla uraditi – jedna je ta da budžet, uz odluku o privremenom finansiranju, može vratiti u nacrt, a druga je da se usvoji budžet, pa da se tek u rebаlansu pokušaju promijeniti i prilagoditi određene stavke.

“Fiskalna godina traje do 31. januara i sva plaćanja idu do 31. januara, bez bilo kakvog razloga da bilo kome bude ugroženo bilo šta od finansijskih naknada. Ono što je jasno, da mi imamo Predstavnički dom u novom sazivu koji je započeo svoju konstituirajuću sjednicu, može je završiti i usvojiti budžet. Takođe su odlukom CIK-a dodijeljeni mandati novom sazivu Doma naroda. Oni će do 10. januara imati konstituirajuću sjednicu”, navodi zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH Aner Žuljević.

Za 430 hiljada penzionera u Federaciji neće biti upitna isplata penzija, a i povećanje. Ono će odvijati onako kako je i dogovoreno na posljednjem sastanku penzionera sa Vladom Federacije, jer će, prema najavama, budžet biti usvojen u ovom mjesecu. Inače, neke procjene kažu da bi u ovoj godini trebalo doći do skoro 15 posto povećanja svih penzija u Federaciji. 

“Pronađen je taj modalitet, da se te mirovine akontativno povećaju za 11,1 posto, naravno pod uvjetom da se usvoji proračun Federacije na vrijeme. Vjerujemo da će to biti tako, da će mirovina za siječanj, koja se isplaćuje u veljači, biti uvećana za taj iznos od 11,1 posto”, objašnjava portparol Zavoda PIO/MIO FBiH Tomislav Kvesić. 

Dugogodišnja praksa Vlade Federacije o hitnim procedurama dovodi u pitanje opravdanost i zakonitost tih poteza, jasni su ekonomisti. 

“Vlada je izašla iz zakonskog okvira, ono što nameće je Zakon o budžetu. Pošto nemamo pravne države, onda je moguće sve – jedno bezvlašće, nezakonitosti, osionost, neodgovornost, nerad…” kaže profesor na Ekonomskom fakultetu Tuzla Izudin Kešetović.

Predloženi budžet Federacije za narednu godinu iznosi skoro 7 milijardi maraka i, u odnosu na prošlu godinu, veći je za više od milion maraka. Značajan iznos sredstava u budžetu previđen je i za otplatu dugova.

BHRT

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE