Kada je idealno vrijeme za…?
O bioritmu našega tijela napisane su mnoge studije iz kojih je izveden niz korisnih zaključaka i preporuka kojih se, nažalost, ljudi ne pridržavaju, čineći tako lošu uslugu svome zdravlju.
Poznavanje tog ciklusa liječnicima olakšava dijagnosticiranje mnogih bolesti i njihovo liječenje, a nama pomaže u racionalnijoj organizaciji svakodnevnih aktivnosti.
Na temelju pomnog proučavanja aktivnosti koje se događaju tokom 24 sata u našem tijelu, počevši od promjene nivoa hormona, pada i rasta tjelesne temperature i krvnog pritiska do aktivnosti naših unutarnjih organa, čega naravno nismo svjesni, hronobiolozi su sastavili listu korisnih savjeta za svakodnevnu upotrebu koji nam mogu pomoći da budemo uspješniji, izbjegnemo ili smanjimo bol, i više uživamo u slobodnom vremenu. Kad je idealno vrijeme za…
Rano ujutro
– Najbolje je brijanje obaviti rano ujutro. Svi muškarci znaju da je manje vjerovatno da će se porezati ujutro i da će, ako im se to i dogodi, manje krvariti. Razlog je što su trombociti, važni za zgrušavanje krvi, ujutro ljepljiviji i lakše se formiraju ugrušci.
– Obilan obrok treba uzeti također ujutro, jer nam treba energija i na taj način učinkovitije koristimo kalorije nego kasnije tokom dana.
To je dokazao pionir kronobiologije Franz Halberg sa Sveučilišta u Mineapolisu, koji kaže da, ako biste ujutro pojeli obrok vrijedan 2000 kalorija (koji zadovoljava prosječne dnevne potrebe), a zatim ne biste ništa više jeli, sigurno biste počeli gubiti na težini.
Ako biste isti taj obrok pojeli u večernjim satima, počeli biste se debljati. Nakon dobrog doručka, idealan je ručak koji je bogatiji proteinima nego ugljikohidratima, dok se na koncu dana preporučuju lagana večera.
Sportske aktivnosti
– Sport koji zahtijeva preciznost, kao što je, na primjer, streljaštvo, najbolje je prakticirati ujutro, kada nam je koncentracija na vrhuncu.
– Trčanje, plivanje, atletika: popodne ili kasno poslijepodne je vrijeme kada su dišni sistem, srce i krvne žile najsnažniji, kada je temperatura tijela povišena, što znači da je organizam zagrijan i da su mišići spremni za veće napore.
Poslovni sastanci i učenje
– Važan sastanak najbolje je ugovoriti u kasnim jutarnjim satima, između 10 i 12 sati, kada su umne sposobnosti najviše, dok je najgori dio dana za intelektualne aktivnosti popodne poslije ručka, kad smo često pospani.
– Za učenje djeci najbolje odgovaraju jutarnji sati jer su tada njihove mentalne sposobnosti najbolje. Kod tinejdžera je taj maksimum pomaknut tako da im više odgovara popodnevno učenje.
Ostavite za poslije podne
– Posjeta zubaru je za popodnevne sate, kada je najviši prag boli u području zuba i desni. Čini se da je u to vrijeme i učinak lijekova protiv bolova dulji nego ujutro.
– Konzumiranje alkohola: za čašu alkoholnog pića radije se odlučite u kasnim poslijepodnevnim satima, između 17 i 18 sati, jer u tom razdoblju želudac brže metabolizira alkohol i organizam ga lakše podnosi.
– Dobar odmor: noću. Čovjek je “dnevna životinja”. Noć je stvorena za spavanje, a ne za noćarenje. U protivnom možemo poremetiti ritam izlučivanja melatonina.
Ako samo tri sedmice uzastopce večeramo u 23 sata i idemo spavati u dva ujutro, značajno će nam se povećati nivo inzulina i povećati rizik obolijevanja od šećerne bolesti.
Avaz
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE