Kadribegović o proglašenju stanja prirodne nesreće: Struka je htjela da donosi odluke, pa neka to sada rade

Kadribegović o proglašenju stanja prirodne nesreće: Struka je htjela da donosi odluke, pa neka to sada rade

Krizni štab Ministarstva zdravstva FBiH danas je i treći put poslao zahtjev Federalnom štabu civilne zaštite za proglašenje stanja prirodne nesreće u cijelom entitetu, potvrdio je za Oslobođenje v.d. direktora Federalne uprave civilne zaštite Mustafa Kadribegović.

– Sutra je zakazana sjednica Federalnoš štaba civilne zaštite, pa ćemo vidjeti šta će biti odlučeno u vezi sa ovim zahtjevom, dodao je Kadribegović.

On je također potvrdio da je FŠCZ do sada u dva navrata odbacio zahtjeve Kriznog štaba Ministarstva zdravstva FBiH za proglašenjem stanja prirodne nesreće, obrazloživši razloge za takve odluke.

– Prije svega nisu se stekli uslovi za proglašenje stanja prirodne nesreće u cijeloj FBiH, jer to nije proglašeno u većem broju kantona. Iako je izuzetno teško stanje u svim dijelovima FBiH, a posebno u KS, HNK i u posljednje vrijeme u BPK, samo je jedan kanton proglasio stanje prirodne nesreće, naglasio je Kadribegović.

Također je upozorio na nedostatak informacija kojima raspolaže FŠCZ.

– Mi kao Federalni štab ne dobijemo bilo kakve službene podatke od nadležnih institucija u FBiH. Sve što znamo su podaci koje prikupljaju naše kantonalne uprave. Nemamo podataka o broju zaraženih, o bolničkim kapacitetima za zbrinjavanje oboljelih, o broju raspoloživih testova, o broju doktora i medicinskog osoblja koji su na raspolaganju, odnosno koliko njih trenutno radi, a koliko ih je na bolovanju… Nemamo nikakvih podataka koje bi trebali analizirati i na osnovu kojih bi trebali donijeti eventualnu odluku o proglašenju stanja prirodne nesreće. Ako trebamo upravljati krizom, onda bi morali imati i relevantne podatke, rekao nam je Kadribegović.

Naveo je i kako, ako bi se posmatrale zakonske odrebe, Federalni štab civilne zaštite uopće ne spominje kao nadležna insitucija u Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti. Doduše, dodao je, civilna zaštita bi mogla biti uključena u upravljanje krizom na osnovu Zakona o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća, ako se epidemija neke zarazne bolesti posmatra kao prirodna nesreća.

– Pitanje je i šta bi se dobilo time da se proglasi stanje prirodne nesreće. Iostalom to smo već imali. Međutim, tada su nakon gotovo svake sjednice kriznog štaba civilne zaštite, nekada još i dok su sjednice trajale, stizale kritike na račun naših odluka. Tvrdilo se kako ne konsultujemo struku prilikom donošenja odluka i da bi struka trebala da učestvuje u donošenju odluka. Pa eto, neka struka donosi odluke, nemam ništa protiv, ustakao je Kadribegović.

On se nije složio sa ocjenama člana Kriznog štaba Gorana Čerkeza o indolentnosti vlada, kazavši kako je samo Vlada FBiH do sada za saniranje posljedica epidemije koronavirusa osigurala više od 20 miliona KM, podsjetivši da je i jučer, također, Vlada FBiH za zdravstveni sistem izdvojila 10 miliona maraka. 

Oslobođenje

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE