Kako smanjiti zagađenje zraka u Sarajevu odgovor bi trebala ponuditi Studija izvodljivosti o proširenju i unapređenju sistema daljinskog (centralnog) grijanja u Kantonu Sarajevu.
Studija predstavlja izradu dugoročne strategije razvoja sistema daljinskog grijanja, a započeta je s ciljem pružanja podrške Kantonu Sarajevo u preduzimanju aktivnosti za smanjenje zagađenja zraka, kroz promociju i korištenje obnovljivih izvora energije kao i poboljšanje sistema daljinskog grijanja.
Tek se priprema studija
Čedomir Lukić, ministar prostornog uređenja građenja i zaštite okoliša Vlade KS, kazao nam je da čišći zrak ne možemo očekivati preko noći.
– Studiju finansira Svjetska banka. Radi se o projektu centralnog grijanja i trebamo doći do podataka ko se i na koji način grije u Kantonu Sarajevo. Namjera nam je da smanjimo broj dimnjaka koji zagađuju zrak. Razvojem centralnog grijanja u kolektivnom stanovanju razmatrat će se mogućnosti razvoja nove vrste grijanja u padinskim dijelovima Sarajeva. Predviđaju se izgradnje kvartovskih kotlovnica kako bi se na taj način smanjivao broj pojedinačnih ložišta koji koriste loše energente i koji u velikoj mjeri zagađuju zrak.
Da bi se ovo uradilo moramo sačekati kakve mjere će nam predložiti studija koja se tek treba uraditi. To je veliki zahvat i ne mogu se očekivati velike promjene preko noći, ali to će biti strategija nekog našeg budućeg rada. Tu će se uključiti i Toplane i Sarajevogas. Provjerit ćemo i šta bi se dobilo kada bi se KS zagrijavao iz termoelektrane Kakanj. Zato je teško reći kada bi mogla početi implementacija ovog projekta, ali je sigurno da će to biti dugoročni projekat – izjavio je za Faktor Lukić
Dosadašnja analiza predloženih scenarija bila je usmjerena na objekte kolektivnog stanovanja i javne objekte, dok će se u narednom periodu analiza bazirati i na individualna ložišta u Kantonu Sarajevo, koja predstavljaju najveći izazov kada je u pitanju sektor grijanja.
Stimulacije za gas
U ovoj godini, zaključno sa 31. oktobrom priključeno je 670 novih korisnika prirodnog gasa u kategoriji domaćinstva, kazao nam je Nusret Paravla iz Sarajevogasa.
– Najveći broj novih korisnika je registrovan na području općina Ilidža i Centar. Zahvaljujući cjenovnoj konkurentnosti prirodnog gasa, među novim korisnicima se svakako nalaze i domaćinstva koja su prethodnih godina koristila pelet, drvo ili ugalj – tvrdi Paravla.
U cilju smanjenja zagađenja zraka u Kantonu Sarajevo i stimulisanja građana da koriste prirodni gas, krajem 2017. godine, potpisan je Sporazum o saradnji između Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo i Sarajevogasa.
Na osnovu Sporazuma i provedenih javnih poziva u 2018. godini za izbor korisnika subvencioniranja troškova izgradnje gasnog priključka i troškova rekonstrukcije unutrašnjih gasnih instalacija, pravo na subvenciju je ostvarilo više od 350 korisnika. Budući da je subvencija po gasnom priključku iznosila do 1.000 maraka može se konstatovati da je povećano interesovanje građana za priključenje na gasnu mrežu. Već niz godina i Ministarstvo za boračka pitanja, subvencionira troškove izgradnje gasnog priključka za pripadnike boračke populacije u iznosu do 950 maraka po korisniku, ističe Paravla.
– Na osnovu potpisanih protokola, osiguranih sredstava u budžetima i ugovorenih radova na realizaciji projekata izgradnje distributivnih gasnih mreža na području općina Centar, Hadžići, Trnovo i Ilijaš do kraja 2018. godine će se izgraditi više od 13 kilometara distributivne gasne mreže. Sarajevogas ima podršku iz budžeta Kantona Sarajevo na realizaciji prve faze izgradnje distributivne gasne mreže Igman Hadžići u dužini pet kilometara – zaključio je Palavra.
U Toplanama su nam kazali da građani koji imaju svoje kuće nisu zainteresovani za njihove usluge.
Faktor.ba