Kako carinik prepozna kod putnika ako nešto zabranjeno ima u vozilu na granici?

Kako carinik prepozna kod putnika ako nešto zabranjeno ima u vozilu na granici?

Prije nego što nekog izdvoje na detaljnu kontrolu carinici najčešće gledaju da li je sam u vozilu, čime upravlja, iz koje zemlje putuje i gdje mu je krajnje odredište.

Takozvani indikatori rizika (sve one neobične stvari koje se primjete kod putnika) najbolji su pokazatelj da li neko krijumčari zabranjenu robu ili pak negdje krije velike svote neprijavljenog novca za medije navodi Uprava carine.

Vozač sjedi sam u vozilu i čeka na graničnom prijelazu. To vam je prvi indikator rizika koliko god to nekome čudno djelovalo. Naravno taj podatak se vezuje uz to odakle dolazi, gdje ide i šta taj neko vozi. Nijedan sistem, nijedna kamera ne može da zamijeni jednog iskusnog carinika u toj situaciji.

Prije nekoliko mjeseci bio je slučaj gdje je pristigao je muškarac u svom automobilu. Putovao je za Njemačku. Ništa tu ne bi bilo čudno da nije vozio sa kapom na glavi i šalom za vratom.

– E to su vam indikatori rizika. Automobil nove generacije koji ima grijanje, a vozač na sebi šal i kapu, prozori zamagljeni. Na pitanje zbog čega sjedi tako obučen , vozač kaže da mu ne radi grijanje u vozilu. Carinik provjeri, grećijanje radi. Nakon nekoliko minuta rada sistema za grijanje automobil je bio ispunjen neprijatnim mirisom marihuane koja je bila sakrivena u prostoru za ventilaciju vozila – objašnjava carinik za medije.

Kada govorimo o indikatorima rizika, arogancija je možda ljudska osobina koja u najvećem broju slučajeva dovede do otkrivanje nekog prekršaja.

– U autobusu na granici kolega je zatražio dokument od putnika, a jedan od njih je na “prvu loptu” negodovao. Pozivao se na to da je on ruski državljanin i bio jako arogantan. Na pitanje ima li nešto da prijavi odgovorio je da nema. Prilikom pretresa, u torbici i džepu su mu nađeni antički srebrnjaci procjenjeni na 10.000 eura.

Sa druge strane prevelika prijateljska nastrojenost može da bude signal za neki ozbiljan prekršaj.

U putničkom saobraćaju dozvoljene su samo lične stvari i one ne moraju da se prijavljuju. Tu se podrazumijevaju telefon, novčanik, stvari za ličnu higijenu, odjeća… Sve ostalo putnik je dužan da prijavi cariniku prilikom prelaska granice. Novac veći od 10.000 eura, lijekove, tehničku robu, prehrambenu robu, nakit, kozmetiku… Ljudi to ne prijavljuju jer uglavnom nemaju dokumentaciju za takvu vrstu robe – navodi carina.

Naglašava da svaka roba koja se privremeno oduzme skladišti se u carinske depoe do okončanja sudskog postupka.

Nakon što sud trajno oduzme neku robu onda ona ide na javnu licitaciju koju organizuje Uprava carina. Ukoliko je riječ o oružju, municiji, drogi, takva vrsta robe se uništava u skladu sa zakonskim propisima. Često se dešava da vlasnici kojima je oduzeta neka roba na granici, dođu na aukciju i pokušavaju da je otkupe

Putnik upozoravao carinike na pse

Slučaj koji su carinici imali jednom prilikom na granici. Naime putnik je pristigao na granični prijelaz, imao je dva velika psa u automobilu koje je prevozio na neobično dugačkoj destinaciji od čak dve hiljade kilometara.

– Molio je kolege da ne izvode pse iz vozila i da ne gledaju mnogo unutrašnjost automobila jer su psi agresivni. Takvim ponašanjem ih je praktično pozvao da ga detaljno kontrolišu. Kolege su tada u naslonu zadnjeg sjedišta pronašle određenu količinu marihuane – navode carinici za Informer.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE