Kako će se djeci koja nisu vakcinisana zabraniti upis u školu ili vrtić?

Kako će se djeci koja nisu vakcinisana zabraniti upis u školu ili vrtić?

Vakcinacija je obavezna za svu djecu, čak iako su njihovi roditelji protiv. Stoji to u naredbi o programu imunizacija stanovništva protiv zaraznih bolesti za 2017. godinu koju je donijelo Federalno ministarstvo zdravstva, a čija primjena počinje od iduće sedmice. Ova naredba inače donosi se svake godine, s tim što su sada javnost zaintrigirale rigorozne mjere koje se predviđaju u toj odluci. 

Provjera statusa 

Kako se tvrdi, ako se roditelji ne budu pridržavali propisa, njihova djeca neće moći biti upisana u vrtiće, školu, kolektivni smještaj, a provjera jesu li primili vakcinu bit će vršena i kasnije pri zapošljavanju, piše Avaz.

– Ako neki od roditelja odbiju vakcinisanje djeteta, doktor izdaje potvrdu o nekompletnom vakcinacijskom statusu i obavještava nadležnog zdravstvenog inspektora – stoji u naredbi Ministarstva, iz kojeg podsjećaju da će roditelji, u suprotnom, biti i novčano kažnjavani od 100 do 2.000 KM.

Iz ovog ministarstva jučer su nam pojasnili kako naredba o vakcinisanju djece postoji godinama, ali uprkos tome, broj vakcinisane djece je u stalnom padu, pa će naredne sedmice još jednom potvrditi opredijeljenost ka provedbi odluke. Također, činjenica je da ona do sada nije provođena do kraja, a hoće li od sada, ostaje da se vidi.

Također, najavljeno prisiljavanje na vakcinaciju djece zbunjuje, jer trenutno niko nema odgovor na pitanje kako se uopće može zabraniti upis u vrtić ili školu kada je zakonski uređeno da je obrazovanje obavezno, a predviđene kazne za roditelje koji ne šalju djecu u školu?!

Opravdan strah  – Mi smo ispod propisa Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), tako da nam je procent vakcinisanih osoba ispod 90 posto. To predstavlja veliki problem, jer nam se mogu vratiti bolesti koje su prije 30-40 godina bile iskorijenjene. Ponajviše strahujemo od pojave dječije paralize, na šta su nas upozorili i iz WHO-a – navode iz Ministarstva.

Podsjećamo, ranije je Ministarstvo saopćilo da sve vakcine u FBiH imaju dozvolu za promet od Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH te da su sigurne.

– Važno je da se roditelji pridržavaju naredbi radi sprečavanja izbijanja raznih epidemija bolesti koje smo počeli pomalo zaboravljati, a teške su i mogu ostaviti dugotrajne posljedice po zdravlje te izazvati i smrtni ishod. Prebrzo smo zaboravili na opasnosti od velikog kašlja, meningitisa, teških upala srčanog mišića kod difterije – navode iz Ministarstva.

Višnja Tomić, administratorica portala Ringeraja.ba, u izjavi za “Avaz” kaže da, prema objavama putem foruma, većina roditelja vakciniše djecu i to smatraju kao obavezu.

– Jedan manji dio to ne radi zbog straha, jer ima i slučajeva poput onog od prije nekoliko godina da je jednoj našoj članici u Tuzli zbog vakcine dijete umrlo. Dakle, treba konačno da se zna jesu li te vakcine štetne ili ne, kako bismo i mi znali kako da se ponašamo. Svaki put kada dijete treba da se vakciniše, dobro bi bilo uraditi CRP, nalaz krvi, kako bi se moglo znati da li je zdravo da može primiti vakcinu – kaže ona.

Korekcije u naredbi

Jasminka Smlatić-Muhadžić, sarajevska specijalistica pedijatrije također je pojasnila da se ova naredba izdaje svake godine u mjesecu martu za tekuću godinu i s nekim mogućim korekcijama.

– Moram da kažem da roditelji u velikom broju redovno dovode djecu i na vakcinaciju i na kontrole. Ukoliko neko dijete preskoči vakcinu, samo se nastavi tamo gdje se stalo – iskustvo je dr. Smlatić-Muhadžić.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE