Kako će se održati ruski referendumi u Ukrajini: Datum se približava, a vojska u problemu

Kako će se održati ruski referendumi u Ukrajini: Datum se približava, a vojska u problemu

Iako su proruski zvaničnici u okupiranim dijelovima Ukrajine još ranije najavili kako će se u ovim regijama održati referendumi o pripajanju Ruskoj Federaciji, Moskva i dalje, zbog niza problema, nije donijela konačnu odluku kada bi se i u kojem formatatu referendumi mogli održati.

Kako piše ruski opozicioni list Meduza, iako je načelno dogovoren 11. septembar kao datum raspisivanja referendum u regijama Donjecka, Luganska i Hersona, stanje na terenu dodatno usložnjava situaciju kada je riječ o održavanju referenduma.

Naime, Rusija prema procjenama kontroliše oko 60,25 posto regije Donjecka, dok je prošli mjesec taj procenat iznosio 59,7 posto.

“Prema izvorima bliskim Kremlju, Rusija još nije odustala od ideje da na jesen održi referendume o pripajanju Donjecka, Luganska i Hersona. Referendumi o pripajanju mogli bi se održati 11. septembra. Međutim, prema planu ruskih vlasti, do tog datuma, trupe Ruske Federacije trebale bi u potpunosti kontrolisati oblasti Donjecka”, navodi se.

S obzirom na to da Rusija i proruske snage u Ukrajini i dalje nemaju kontrolu nad cijelom teritorijom, postoji opcija da se referendum održi na 60 posto teritorije Donjecka.

“Ako trupe kasnije budu u mogućnosti da zauzmu preostalu teritoriju regije, ona će biti automatski pridružena Rusiji”, piše Meduza.

Sagovornici ovog ruskog medija ističu kako su ruske vlasti u maju bile uvjerene da će do septembra regija Donjecka biti pod njihovom kontrolom i da će tamo moći mirno provesti referendum. Međutim, Kremlj je još jednom pogrešno procijenio situaciju na frontu.

“Izvori napominju da ruske vlasti oklijevaju da ponovo odgode referendume. Predstavnici proruske uprave na okupiranim teritorijima već su potpisali dokumente za glasanje, a propagandni materijal već je prisutan u Hersonu i Zaporožju te Donjecku i Lugansku”, pojašnjava se.

Ipak, zbog situacije na terenu, postoji šansa da se referendumi odgode za zimu, što u Kremlju razmatraju kao rezervni scenarij.

“Oni se nadaju da će do decembra ili januara ruske trupe ipak moći zauzeti Donjeck i uspostaviti jaču kontrolu nad okupiranim teritorijima. Zbog toga, scenarij za održavanje referenduma na zimu je sve vjerovatniji”, piše ruski list.

Najveći problem u svemu tome mogla bi predstavljati reakcija građana.

“Ljudi će shvatiti da nešto ne ide po planu, mogu to vidjeti kao slabost Rusije”, navodi se.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE