“Kako ćemo izdržati, dokle ćemo izdržati i do kada ćemo držati pod kontrolom?”

“Kako ćemo izdržati, dokle ćemo izdržati i do kada ćemo držati pod kontrolom?”

Rekordnih 289 osoba od početka pandemije u Bosni i Hercegovini, pozitivno je na koronavirus.

Od 1.288 testiranih u Federaciji BiH virus COVID-19 potvrđen je kod 186 osoba a novi slučajevi registrirani su u TK, ZDK, HNK, SBK, BPK i KS. U bh. entitetu Republika Srpska novih 103 slučaja, najviše u Bijeljini i Višegradu.

“Sve posljedica ukidanja onih mjera i opuštanja koje smo imali nakon toga. Znači kad su ukinute mjere i praznici i ljudi su se opustili. Jer mjere nisu ukidane kako su se trebale, svugdje u svijetu da se ukidaju – jedna po jedna mjera, nego su ukinute sve odjednom. Zbog otvorenosti, zbog putovanja i kretanja i nepridržavanja mjera, ostaje nam zaista problem, za koji ne znam kako ćemo izdržati, dokle ćemo izdržati i do kada ćemo držati pod kontrolom”, kazao je Ednan Drljević, infektolog.

Pogoršanje kontrole u Općoj bolnici “Abdulah Nakaš” zbog pretrpanosti moglo bi dovesti do dramatičnih situacija – poručuju iz ove ustanove. Dodaju da je nedopustivo da se u bolnicama prepunjavaju kapaciteti, a zdravstveni sistem nije definisao put pacijenta.

“I imam puno odjeljenje sa 20 kreveta i dođe mi 21. slomljeni kuk i šta ja da radim? Niko o tome nije mislio i nije vodio računa. Jedino logično rješenje koje se nameće da hitni pacijenti koji kao takvi idu, da postoji normalna komunikacija, da se upućuje dalje na KCUS na zbrinjavanje”, kazao je Hasan Tanović, specijalista ortoped u Opštoj bolnici “Abdulah Nakaš”.

U institutu za javno zdravstvo Republike Srpske objašnjavaju da još uvijek nismo izašli iz prvog talasa korone. Apeluju građanima da moraju vratiti obazrivost i redovno nositi maske i držati fizičku distancu.

“Najčešće su to u pitanju lokalna žarišta koja se prenose na porodicu, u smislu da se osobe zaraze na radnom mjestu ili obrnuto sa posla u porodicu imamo određen broj importovanih slučajeva. I to je za pčekivati sada jer imate otovorene granice i kretanja zbog više sunčanih dana i interakcije između ljudi. Nama treba da poštuju građani sve ono mjere koje je Institut preporučio, ne tražimo ništa ni više ni manje”, kazao je Branislav Zeljković, direktor Instituta za javno zdravstvo RS.

Sve osobe iz zdravstvenog sistema pozivaju građane Bosne i Hercegovine da u ovom periodu se najozbiljnije pridržavaju mjera koje su još uvijek na snazi, da bi se izbjegao španski, italijanski ili američki scenarij sa koronavirusom.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE